Suplementujesz kwas foliowy? Sprawdź nowe zalecenia dla Polek

2024-03-22 15:47

W ostatnich latach wzrosła świadomość dotycząca zdrowia reprodukcyjnego i prenatalnego, a wraz z nią zainteresowanie takimi składnikami jak kwas foliowy. Polskie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa (PTGiP) podkreśla znaczenie przyjmowania aktywnego kwasu foliowego nie tylko w okresie planowania ciąży, ale także podczas ciąży i laktacji.

Suplementujesz kwas foliowy? Sprawdź nowe zalecenia dla Polek
Autor: Getty Image Suplementujesz kwas foliowy? Sprawdź nowe zalecenia dla Polek

Właściwa suplementacja tego składnika odżywczego może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia matki oraz prawidłowego rozwoju płodu. Ale nie tylko.

Kwas foliowy

Co to jest aktywny kwas foliowy?

Aktywny kwas foliowy, znany również jako kwas lewomefoliowy, metylofolian lub 5-MTHF, to forma kwasu foliowego, którą nasz organizm może bezpośrednio wykorzystać. Różni się on od tradycyjnego kwasu foliowego tym, że nie wymaga przekształcenia przez organizm w aktywną formę, co jest szczególnie ważne u osób z mutacją genu MTHFR. Mutacja ta może utrudniać przemianę kwasu foliowego na jego aktywną formę, co w konsekwencji prowadzi do niedoborów kwasu foliowego mimo jego odpowiedniej podaży w diecie lub suplementacji.

Znaczenie kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia, w tym zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych u płodu, utratą ciąży czy niepłodnością. Poza znaczeniem w kontekście reprodukcyjnym kwas foliowy wpływa także na nastrój, funkcje poznawcze oraz zdrowie układu krążenia. Bogatym źródłem kwasu foliowego w diecie są zielone, liściaste warzywa, jednak w przypadku planowania ciąży, ciąży oraz laktacji zalecana jest suplementacja, by zabezpieczyć zapotrzebowanie na ten kluczowy składnik.

Jak prawidłowo przyjmować aktywny kwas foliowy?

PTGiP zaleca przyjmowanie aktywnego kwasu foliowego w postaci suplementów diety. Ważne jest, aby suplementować go zgodnie z zaleceniami, czyli 400 µg 5-MTHF + 400 µg kwasu foliowego na dzień w okresie planowania ciąży, 800 µg 5-MTHF na dzień podczas ciąży oraz 800 µg 5-MTHF na dzień w trakcie laktacji. Aby zwiększyć biodostępność kwasu foliowego, zaleca się również przyjmowanie go w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak witaminy B6 i B12, cholina, cynk, żelazo i witamina C.

Potencjalne skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku innych suplementów diety, aktywny kwas foliowy może wywoływać skutki uboczne, w tym reakcje alergiczne, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czy zaburzenia snu i nastroju. Ważne jest, aby obserwować swoje ciało i w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów skonsultować się z lekarzem.

Aktywny kwas foliowy jest kluczowym składnikiem diety, szczególnie dla kobiet planujących ciążę, będących w ciąży oraz karmiących piersią. Jego właściwa suplementacja może znacząco przyczynić się do zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka. Ważne jest jednak, aby pamiętać o konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki