Suchość oczu podczas prowadzenia samochodu? Nie lekceważ tego objawu
Uczucie suchego oka, piasku pod powiekami sprawia wyjątkowy dyskomfort. Sytuacja jednak staje się trudniejsza kiedy siadasz za kierownicą. Dochodzi do tego klimatyzacja, ostre słońce i podróż może być nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczna. Sprawdź jak temu zaradzić.
Powodów suchego oka może być sporo. Jako czynniki ryzyka wymienia się wiek, niedobory witaminy A, czy zbyt intensywna ekspozycja na światło niebieskie. Do tego dochodzi zmęczenie lub noszenie szkieł kontaktowych niezgodnie ze wskazaniami (po dacie ważności, spanie w soczewkach). Są jednak pewne metody, które mogą przynieść ulgę, jeśli jednak dolegliwości nawracają lub mają charakter ciągły, należy bezwzględnie skontaktować się z okulistą.
Zespół suchego oka. Czym jest MGD?
Zespół suchego oka to bardzo powszechna dolegliwość. Specjaliści wyodrębniają dwa podtypy schorzenia. Jedną z przyczyn jest niedobór łez, drugą nadmierne parowanie. Szacuje się jednak, że niedobór łzowy występuje jedynie u 10–15% pacjentów.
Bardzo ważną rolę w nawilżaniu oka odgrywają gruczoły Meiboma. To one syntezują i wydzielają lipidy oraz białka zapobiegające parowaniu łez, które są dostarczane do brzegu górnej i dolnej powieki oka.
To właśnie Meibomian Gland Dysfunction (MGD), czyli dysfunkcja gruczołów Meiboma może powodować suchość oka. Diagnostyka polega na wykonaniu badań obrazowych, tzw. meibografii. Specjaliści wykonują zdjęcia, korzystając z podczerwieni. Dzięki temu pacjent w bezbolesny sposób może sprawdzić stan gruczołów.
Wspomniana dysfunkcja polega na zablokowaniu gruczołów, przez co z czasem pojawiają się zaburzenia w ilości i jakości filmu łzowego, co objawia się suchością oka. Bardzo ważne jest to, by nie lekceważyć poniższych symptomów, ponieważ nieleczone MGD prowadzi do upośledzenia widzenia. Zwróć uwagę na takie dolegliwości jak:
- suchość oka,
- uczucie obecności ciała obcego,
- ból,
- światłowstręt,
- niewyraźne widzenie,
- problem z prowadzeniem samochodu, czytaniem, oglądaniem telewizji.
Grupa naukowców z Chicago i Miami podkreśla jednak, że ogromna grupa pacjentów nie zgłasza żadnych szczególnych objawów poza suchością oka. Bezobjawowe MGD występuje dwukrotnie częściej niż objawowe MGD, a symptomatologia nie koreluje z ciężkością uszkodzenia powierzchni oka. Stąd tak ważna jest diagnostyka jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort.
Sposoby na suchość w oczach? Nie unikaj lekarza
Jak wskazuje American Academy of Ophthalmology istnieje wele tradycyjnych metod leczenia zespołu suchego oka związanego z dysfunkcją gruczołów Meibom. Należą do nich takie rozwiązania jak:
- ciepłe okłady,
- okulary ochronne,
- częstsze mruganie,
- przestawianie klimatyzacji tak, by nie nawiew nie był skierowany bezpośrednio na twarz,
- robienie częstych przerw w podróży, czytaniu, przebywaniu przed urządzeniami emitującymi światło niebieskie.
Jeśli jednak zawiodą proste rozwiązania, to pacjent ma szansę skorzystać z takich form pomocy jak:
- pulsacja termiczna,
- leki doustne doksycyklina, azytromycyna,
- preparaty o działaniu immunomodulującym lub przeciwzapalnym do krótkiego stosowania (tj. cyklosporyna, lifitegrast, etabonian loteprednolu).
Potwierdza to kolejna grupa amerykańskich specjalistów, która podkreśla, że nie ma złotego środka na leczenie dysfunkcji gruczołów Meiboma. Natomiast pacjent może wprowadzić rozwiązania zachowawcze takie jak ciepłe okłady, czy odpowiednia higiena powiek.
Natomiast jeśli to nie pomoże, dostępne są antybiotyki oraz niesteroidowe i steroidowe środki przeciwzapalne. Po konsultacji ze specjalistą może okazać się, że konieczna będzie suplementacja określonych kwasów tłuszczowych, czy wdrożenie właściwej terapii hormonalnej. Leczenie obejmuje również wewnątrzprzewodowe sondowanie gruczołu Meiboma, zastosowanie elektronicznych urządzeń grzewczych, terapię intensywnym światłem pulsacyjnym i neurostymulację donosową.