Substancja z "magicznych grzybów" lekarstwem na alkoholizm? Jej skuteczność jest naprawdę duża
Najnowsze badanie dowodzi, że ten związek psychodeliczny może pomóc intensywnie pijącym znacznie zmniejszyć spożycie alkoholu. Wyniki badania są naprawdę obiecujące. Osiem miesięcy po otrzymaniu leku intensywne picie uczestników było średnio o 83 procent niższe niż na początku. Czym jest substancja z "magicznych grzybków"?
Psilocybina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy tryptamin. To alkaloid o właściwościach psychodelicznych występujący naturalnie w setkach gatunków grzybów psylocybinowych, zwanych magicznymi grzybami. Obok LSD jest najbardziej popularnym i najczęściej używanym psychodelikiem.
83-procentowy spadek intensywnej konsumpcji
Ostatnie badania nad psychodelikami podkreśliły zdolność psylocybiny do łagodzenia depresji oraz innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Dotychczas nie przeprowadzono jednak badań nad wpływem tego związku w leczeniu uzależnienia od alkoholu, dlatego naukowcy postanowili zbadać skuteczność psylocybiny w leczeniu tego schorzenia.
Badacze wypróbowali terapię tym związkiem na grupie 93 ochotników z AUD. Każda z osób przeszła 12 tygodni psychoterapii na początku okresu badawczego. W 4 i 8 tygodniu połowa z uczestników badania otrzymała wysoką dawkę psylocybiny. Pozostała część osób otrzymała natomiast antyhistaminowe placebo.
Okazało się, że wpływ tego związku miał ogromne znaczenie w leczeniu uzależnienia od alkoholu.
Osoby, którym podano psylocybinę zredukowały liczbę dni intensywnego picia z 52,7% do 9,7%. Oznacza to 83-procentowy spadek intensywnej konsumpcji.
Natomiast osobom, które otrzymywały placebo, udało się zredukować dni intensywnego picia o 51%.
„Nasze odkrycia silnie sugerują, że terapia psylocybiną jest obiecującym sposobem leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, złożonej choroby, która okazała się niezwykle trudna do opanowania” – wyjaśnił w oświadczeniu autor badania, dr Michael Bogenschutz.
Ostatecznie 48 procent tych, którzy otrzymali psylocybinę, całkowicie zrezygnowało z picia do 36 tygodnia, w porównaniu do zaledwie 24 procent osób, którym podano placebo.
„Wraz z rozwojem badań nad leczeniem psychodelicznym znajdujemy więcej możliwych zastosowań w stanach zdrowia psychicznego” – powiedział Bogenschutz. „Poza zaburzeniem używania alkoholu podejście to może okazać się przydatne w leczeniu innych uzależnień, takich jak palenie papierosów i nadużywanie kokainy i opioidów” - dodał.
Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili
Krok 1 z 3, podaj swoje informacje