Stres jedną z możliwych przyczyn choroby Alzheimera? Zaskakujące wnioski z nowych badań

2021-06-29 9:20

Zdaniem naukowców z australijskiego uniwersytetu Curtin w Kent przewlekły stres może być jednym z czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Stres w określony sposób działa bowiem na mózg i układ odpornościowy, co może prowadzić do zakłócenia określonych procesów i w efekcie do degeneracji komórek nerwowych. Ale jest też dobra wiadomość - na ten czynnik ryzyka możemy wpływać na kilka różnych sposobów.

alzheimer
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest choroba Alzheimera i jak się objawia?
  2. Stres jednym z czynników ryzyka Alzheimera

Czym jest choroba Alzheimera i jak się objawia?

Choroba Alzheimera to przewlekła choroba neurodegeneracyjna o charakterze postępującym. Na świecie jest to obecnie najczęstsza postać demencji (stanowi od 50 do 70 proc. wszystkich przypadków otępienia).

Objawy choroby Alzheimera zależą od stadium choroby – zalicza się do nich m.in. pogorszenie się funkcji poznawczych, problemy z pamięcią i rozpoznaniem osób bliskich, zmiany w zachowaniu, problemy ze znalezieniem i doborem odpowiednich słów, zaburzenia rozumowania i osądu, agresja, a nawet zaburzenia ruchowe i kłopoty z utrzymaniem moczu czy stolca.

Postępująca degradacja obszarów kory mózgowej stopniowo ogranicza zdolności chorego do samodzielnej egzystencji, aż w końcu prowadzi do śmierci.

Stres a problemy ze skórą

Stres jednym z czynników ryzyka Alzheimera

Dzięki nowoczesnym metodom neuroobrazowania wiadomo, że już na kilkanaście, czasem na kilkadziesiąt lat przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby Alzheimera w mózgu dochodzi do określonych zmian, które w przyszłości mogą mieć wpływ na upośledzenie funkcji poznawczych.

Przyczyny choroby Alzheimera nie zostały jeszcze poznane. Zdaniem wielu badaczy pewną rolę mogą odgrywać czynniki środowiskowe, związane ze stylem życia, a także czynniki genetyczne. Australiscy naukowcy z Uniwersytetu w Kent doszli do wniosku, że jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby może być chroniczny stres. Konkretnie – zaburzenia, do jakich w efekcie stresu dochodzi na szlaku osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Jak wyjaśnił jeden z współautorów badania dr David Groth, profesor nadzwyczajny na Curtin University, przewlekły stres wpływa na wiele procesów biologicznych zachodzących w organizmie, w tym również w mózgu, w którym może zakłócać normalne procesy życiowe, zwiększając ryzyko neurodegeneracji komórek, a więc i demencji.

U osób z chorobą Alzheimera powszechne jest zarówno rozregulowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, jak i podwyższony poziom hormonu stresu – kortyzolu, co, zdaniem badaczy, może mieć wpływ na neurodegenerację komórek.

Ale jest też dobra wiadomość – wysoki poziom stresu można obniżyć (zmniejszając tym samym jeden z czynników ryzyka Alzheimera) za pomocą wielu różnych sposobów. Metody redukcji stresu polecane przez naukowców to przede wszystkim ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Warto również zaplanować czas na relaks, jak najczęściej się śmiać i zadbać o dobry sen.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki