Stres a układ krążenia. Wyniki badań zaniepokoiły ekspertów
Z opublikowanych przez American Heart Association badań wynika, że wraz ze wzrostem poziomu hormonów stresu, w szczególności kortyzolu, w organizmie wzrasta ryzyko pojawienia się schorzeń sercowo-naczyniowych takich jak udar, zawał serca czy nadciśnienie tętnicze.
Kortyzol to najsłynniejszy hormon stresu, który uwalniany jest w wyniku reakcji na sytuację stresową. Przewlekły podwyższony poziom kortyzolu jest czynnikiem, który może być przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak:
Badacze postanowili sprawdzić związek pomiędzy poziomem hormonu stresu w moczu a przypadkami zdarzeń sercowo-naczyniowych. W analizach wzięło udział 412 dorosłych w wieku od 48 do 87 lat, którzy nie cierpieli na nadciśnienie.
Ochotnikom mierzono poziom hormonów stresu, czyli epinefryny, dopaminy, noradrenaliny i kortyzolu, które regulują autonomiczny układ nerwowy oraz kontrolują funkcje organizmu takie jak częstość akcji serca, oddychanie, ciśnienie krwi. Badanie zawierało dwa duże ograniczenia – brak grupy kontrolnej oraz zastosowanie tylko jednej metody do przeprowadzania testów (próbek moczu).
Analizy potwierdziły, że każdy badany hormon wzrasta wraz z pojawieniem się sytuacji stresowej, ale tylko przy kortyzolu odnotowano podwojenie wartości, co według ekspertów wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Efekt najbardziej widoczny był u osób poniżej 60. roku życia, co zaniepokoiło naukowców, którzy podkreślają, że wyniki ich analiz potwierdzają potencjalnie ważną rolę hormonu stresu w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz chorób układu krążenia.
Według danych WHO nadciśnienie tętnicze to przyczyna 8,5 milinów zgonów rocznie na całym świecie.
Polecany artykuł: