Sterydy z social mediów. Mężczyźni w pogoni za wyimaginowanym ideałem

2024-11-04 16:00

Mówi się, że media społecznościowe powodują zaburzenia postrzegania własnego ciała przez młode kobiety. Okazuje się jednak, że również mężczyźni i chłopcy ulegają presji „idealnych” wizerunków instagramowych gwiazdorów. Marzą, by się do nich upodobnić. Robią, co mogą, by się do nich upodobnić. Biorą sterydy anaboliczne, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

Sterydy z social mediów. Mężczyźni w pogoni za wyimaginowanym ideałem
Autor: GettyImages Sterydy z social mediów. Mężczyźni w pogoni za wyimaginowanym ideałem

Mężczyźni popadają w kompleksy w internecie

Badania wykazały, że posty w mediach społecznościowych mogą mieć niszczący wpływ na męską psychikę. Idealne muskularne ciała widywane w sieci powodują u chłopców i mężczyzn negatywny obraz własnego ciała, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo sięgania po sterydy anaboliczno-androgenne. Wyniki badań na ten temat opublikowano na łamach Psychology of Men & Masculinities.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: STERYDY (steroidy anaboliczno-androgenne) niszczą zdrowie

Jak wynika z ustaleń badaczy i badaczek, mężczyźni i nastoletni chłopcy coraz częściej uciekają się do niebezpiecznego stosowania sterydów anabolicznych w celu uzyskania pożądanej sylwetki, wskutek lansowania określonych wzorców w mediach społecznościowych.

Ważne badania mężczyzn 40+. Potrzebujesz przeglądu przynajmniej raz w roku

Idealne męskie ciało w społeczeństwie zachodnim powinno być jednocześnie bardzo szczupłe i bardzo umięśnione, z sylwetką w kształcie litery V i podkreślonymi dużymi ramionami, barkami i klatką piersiową

– zauważyła autorka badania Ivanka Prichard, adiunktka z College of Nursing and Health Sciences.

Większość wcześniejszych badań skupiała się na kobietach i na wpływie, jaki na nie wywierały social media. Teraz zauważono, że mężczyźni są również podatni na uleganie rzekomo „idealnym” wizerunkom, co prowadzi do negatywnego postrzegania siebie oraz podejmowania ryzykownych działań szkodzących zdrowiu.

Poradnik Zdrowie: Na otyłość choruje co czwarty Polak

Mężczyźni są skłonni ryzykować zdrowie, by wyglądać jak gwiazdorzy Instagrama

W badaniu wykorzystano sześć elektronicznych baz danych. Skorzystano z ustaleń dotyczących korzystania z mediów społecznościowych, zachowań związanych z wyglądem oraz ekspozycji na treści dotyczące wyglądu w mediach społecznościowych.

CZYTAJ TEŻ: Korzystanie z niektórych social mediów nasila objawy depresji. Nie tylko u dzieci i młodzieży

Ponadto skupiono się na mężczyznach surfujących w sieci i poszerzono wyniki o zachowania zmieniające wygląd związane z aktywnością fizyczną oraz stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych, aby zbadać związki między mediami społecznościowymi a postrzeganiem własnego ciała.

Odkryliśmy, że czas spędzany na platformach mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram, angażowanie się w zachowania związane z wyglądem oraz bycie narażonym na treści dotyczące wyglądu w mediach społecznościowych wiązały się z negatywnym obrazem ciała (…) i większym prawdopodobieństwem stosowania sterydów anaboliczno-androgennych u mężczyzn

– wyjaśniła autorka badania, Nepheli Beos z College of Psychology, Education and Social Work.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki