Stan Tomasza Jakubiaka bardzo się pogorszył. "Mam wodę w płucach"

2025-04-10 8:53

Tomasz Jakubiak, znany kucharz oraz juror „MasterChefa”, choruje na raka. Od kilku tygodni nie zabierał głosu w mediach społecznościowych. Teraz opublikował poruszające nagranie, w którym ujawnił, że jego stan zdrowia się pogorszył. Musiał wyjechać z kraju i ponownie prosi o pomoc.

Stan Tomasza Jakubiaka bardzo się pogorszył. Mam wodę w płucach
Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS / Instagram @deli4you Stan Tomasza Jakubiaka bardzo się pogorszył. "Mam wodę w płucach"

Tomasz Jakubiak od ponad roku zmaga się z nowotworem dwunastnicy i jelita cienkiego. Choć wcześniej dzięki ogromnemu wsparciu internautów mógł wyjechać na leczenie do Tel Awiwu, dziś sytuacja znów jest dramatyczna.

Poradnik Zdrowie: Migrena to nie jest zwykły ból głowy. „Pacjenci łykają mnóstwo leków i jakoś próbują sobie radzić”

Stan zdrowia Tomasza Jakubiaka znacznie się pogorszył

W nagraniu udostępnionym na Instagramie polonijnej sieci „Deli 4 You Market” Jakubiak wyznał, że z powodu pogorszenia stanu zdrowia musiał nagle opuścić Polskę i podjąć dalsze leczenie w Grecji. W poruszającym filmie Jakubiak wyjaśnił powód nagłego wyjazdu: „Moja choroba trochę zakręciła i się okazało, że musiałem jak najszybciej jechać na dalsze leczenie, które odbywa się w Atenach. Jakby tego było mało, to jeszcze mam wodę w płucach, więc w ostatniej chwili musiałem zrezygnować z samolotu i pojechać karetką 2,5 tys. km” - powiedział Jakubiak. „Nikt dalej za bardzo nie wie, o co chodzi z moją chorobą” – dodał wyraźnie wyczerpany.

Ruszyła zbiórka – Tomasz Jakubiak prosi o pomoc

Koszty leczenia są ogromne, a sytuacja – pilna. Kucharz zaapelował do internautów, prosząc o wsparcie. „Nagrywam ten filmik, bo muszę ruszyć z kolejną zbiórką, a nie chcę zostać w Grecji. Będę wdzięczny, jak puścicie dalej i sami coś wrzucicie. Dziękuję wam bardzo i kocham was! Najlepszego!”

Zbiórkę wsparło już wielu internautów – do zebrania pozostało około 30% kwoty. W pomoc zaangażowała się ponownie sieć „Deli 4 You Market”, która opublikowała apel o pomoc: „Stan naszego przyjaciela Tomka się pogorszył i teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje naszego wsparcia. Chcemy nadal wspierać go i jego rodzinę w tym niezwykle trudnym czasie. Nasze myśli są z nimi i wszyscy mamy nadzieję na powrót Tomka do zdrowia!” Zbiórka znajduje się pod tym adresem.

Na co choruje Tomasz Jakubiak?

Tomasz Jakubiak, znany kucharz i juror programów "MasterChef" oraz "MasterChef Junior", zmaga się z rzadkim i trudnym do wyleczenia nowotworem jelita cienkiego i dwunastnicy. Choroba została wykryta w zaawansowanym stadium i zdążyła już dać przerzuty do kości, atakując m.in. nogi i plecy. ​

W grudniu 2024 roku Tomasz Jakubiak rozpoczął leczenie w specjalistycznej klinice w Izraelu, gdzie przeszedł nowoczesną terapię opartą na badaniach genetycznych. Mimo początkowych pozytywnych sygnałów, jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. W kwietniu 2025 roku Tomasz Jakubiak planował kontynuację leczenia w Izraelu, jednak jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. W związku z tym konieczne było pilne przeniesienie go na dalsze leczenie do Aten.

Woda w płucach - przyczyny, objawy

Nagromadzenie nadmiaru płynu w jamie opłucnej, zwane potocznie "wodą w płucach", może wynikać z różnych schorzeń. Najczęstsze przyczyny to niewydolność serca, infekcje płucne (np. zapalenie płuc, gruźlica), nowotwory płuc, piersi czy chłoniaki, choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy) oraz schorzenia nerek i wątroby, takie jak zespół nerczycowy czy marskość wątroby.​

Objawy zależą od ilości nagromadzonego płynu i obejmują duszność, ból w klatce piersiowej nasilający się przy oddychaniu lub kaszlu, suchy kaszel oraz gorączkę w przypadku infekcji.​

Diagnostyka polega na badaniu fizykalnym, badaniach obrazowych (RTG, USG, tomografia komputerowa) oraz torakocentezie, czyli nakłuciu jamy opłucnej w celu pobrania płynu do analizy.​

Leczenie koncentruje się na terapii choroby podstawowej, np. stosowaniu leków moczopędnych w niewydolności serca czy antybiotyków w infekcjach bakteryjnych. W przypadku dużej ilości płynu lub nasilonych objawów konieczne może być jego usunięcie poprzez drenaż opłucnej. W nawracających przypadkach stosuje się pleurodezję, zabieg mający na celu zapobieganie ponownemu gromadzeniu się płynu.​

Rokowanie zależy od przyczyny nagromadzenia płynu i skuteczności leczenia choroby podstawowej. Wczesna diagnostyka i leczenie są kluczowe dla skutecznego zarządzania tym stanem oraz zapobiegania powikłaniom.

Poradnik Zdrowie Google News
QUIZ: Na co chorowali bohaterowie serialu "Na Wspólnej". Dasz radę?
Pytanie 1 z 14
Ela, ukochana Igora (Jakub Wesołowski), zmarła:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki