Nieoczekiwany skutek używania środków do dezynfekcji. Ważny szczególnie dla ciężarnych

2022-03-29 14:14

Czy środki do dezynfekcji stosowane w trakcie ciąży mogą być czynnikiem ryzyka astmy i egzemy u dziecka? Zbadali to naukowcy, opierając się na analizie danych zebranych w trakcie dużego badania populacyjnego. Wyniki badania opublikowano w Occupational & Environmental Medicine.

Środki do dezynfekcji są obecnie powszechne
Autor: Getty Images

Środki do dezynfekcji są powszechnie stosowane w placówkach medycznych i w szpitalach, a w trakcie pandemii – również w domach, sklepach, restauracjach czy miejscach pracy. Już od pewnego czasu wiadomo, że osoby, które mają z nimi częsty kontakt, są bardziej narażone na rozwój zapalenia skóry i astmy. Jak do tej pory niewiele było jednak badań dotyczących wpływu środków do dezynfekcji na ryzyko rozwoju u dzieci chorób alergicznych.

Ryzyko astmy wyższe o jedną piątą

Tę lukę wypełniło badanie, którego autorami są naukowcy z japońskiej grupy badawczej Wydziału Nauk o Zdrowiu Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yamanashi. Autorzy skorzystali z danych 78 915 par matka-dziecko, zebranych w ramach projektu Japan Environment and Children's Study. Następnie zbadali, czy kontakt matek ze środkami do dezynfekcji, jaki te miały w miejscu pracy, wiązał się z późniejszym występowaniem chorób alergicznych u ich dzieci w wieku 3 lat.

Analiza wykazała, że dzieci kobiet, które w trakcie pracy stosowały środki dezynfekujące od 1 do 6 razy w tygodniu miały wyższe ryzyko zachorowania na astmę lub atopowe zapalenie skóry (w porównaniu do dzieci kobiet, które takich środków nigdy nie stosowały). W przypadku astmy ryzyko było o 26 proc. wyższe, natomiast w przypadku AZS – o 29 proc. Nie było natomiast znaczącego związku między stosowaniem takich preparatów a ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej.

Poradnik Zdrowie - Astma

Póki co przyczyna jest nieznana

Autorzy tego badania podkreślają, że było ono obserwacyjne, a więc nie sposób ustalić przyczyny. Jednak w artykule podsumowującym badania zasugerowali, że zwiększone ryzyko chorób alergicznych u dziecka po ekspozycji na środki dezynfekujące w okresie ciąży może wynikać ze zmian mikrobiomu (preparaty takie wpływają na mikroflorę jelitową i skórną matki, a więc i dziecka), a także ich wpływu na układ immunologiczny oraz z faktu, że dzieci były narażone na te środki również po porodzie, wdychając molekuły, które pozostały na skórze matek.

Zgłosili również pewne ograniczenia – w tym fakt, że matki same podawały informacje na temat stosowania tych środków, nie podając ich rodzaju, same również zgłaszały fakt rozpoznania późniejszej choroby alergicznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki