Środki czystości tak samo szkodliwe jak spaliny samochodowe? Są nowe badania

2022-03-02 15:00

Środki czystości od zawsze odgrywały kluczową rolę, jednak zainteresowanie nimi diametralnie wzrosło szczególnie od początku pandemii. Okazuje się jednak, że środki używane do dezynfekcji pomieszczeń w celu zachowania czystości i ochrony przed koronawirusem mogą powodować poważne skutki zdrowotne, zbliżone do wdychania spalin!

Środki czystości
Autor: Getty Images

Nowe odkrycie może mieć znaczenie dla osób, które intensywnie pracowały ze środkami dezynfekującymi podczas pandemii Covid-19. Niektórzy pracownicy spędzają całe dnie robocze na odkażaniu powierzchni w biurach i nie tylko, aby zapobiec transmisji SARS-CoV-2.

Okazuje się jednak, że środki czyszczące do odkażania powierzchni wewnętrznych mogą powodować osadzanie się małych cząsteczek zanieczyszczeń na drogach oddechowych człowieka w tempie równym lub wyższym niż aerozole z pojazdów.

SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie

Co wpływa na szkodliwość środków czystości?

Naukowcy podkreślają, że czyszczenie powierzchni wewnętrznych środkami dezynfekcyjnymi może generować wtórne zanieczyszczenia w pomieszczeniach w postaci gazów i aerozoli.

Wtórny aerozol organiczny (SOA) to cząsteczka wytwarzana w wyniku utleniania przez kilka pokoleń macierzystej cząsteczki organicznej.

"SOA odpowiada za znaczną część globalnego obciążenia aerozolami atmosferycznymi" - mówi profesor Annele Virtanen, naukowiec zajmujący się atmosferą z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

Aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu się SOA w pomieszczeniach, zespół amerykański skupił się na monoterpenach - klasie lotnych związków organicznych (VOC). Monoterpeny są uwalniane z bardzo wielu źródeł, w tym z kuchenek, artykułów spożywczych, roślin i wielu rodzajów produktów zapachowych.

W warunkach wewnętrznych monoterpeny mogą mieszać się z ozonem, tworząc cząsteczki, które mogą osadzić się na płucach.

Przebieg badania

Do badania użyto komercyjnego środka czyszczącego na bazie monoterpenów do mycia powierzchni w zamkniętym, wentylowanym mechanicznie pomieszczeniu testowym w budynku badawczym na terenie zalesionym. Eksperyment trwał 12-14 minut.

Podczas mycia podłogi naukowcy mierzyli w czasie rzeczywistym prekursory fazy gazowej, utleniacze, rodniki, wtórne produkty utleniania i aerozole.

Obliczyli, że osoba używająca środka czyszczącego na bazie monoterpenów najpierw wdychałaby około 30 do 40 mikrogramów lotnych związków organicznych na minutę, rozpoczynając mycie.

Ponieważ wtórne aerozole organiczne tworzą się, gdy produkt wchodzi w interakcję z powietrzem w pomieszczeniu, osoba wdycha około 0,1 do 0,7 mikrogramów tych cząstek na minutę.

Środki czystości jak smog?

Jak ostrzegają naukowcy, aerozole stosowane w gospodarstwach domowych, w tym dezodoranty i spraye do czyszczenia, uwalniają rocznie więcej szkodliwych chemikaliów smogowych niż wszystkie pojazdy w Wielkiej Brytanii.

Lotne związki organiczne to duża grupa nieprzyjemnych zapachów chemicznych, z których wiele jest uwalnianych przez środki czyszczące i upiększające, spalanie paliwa i gotowanie.

Narażenie na niektóre lotne związki organiczne wiąże się z przewlekłymi skutkami zdrowotnymi, w tym chorobami płuc, uszkodzeniem wątroby i nerek, problemami z układem nerwowym oraz zachorowaniem na nowotwory.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki