Środki antykoncepcyjne i leki obniżające cholesterol pomogą zwalczyć raka?

2021-10-29 10:12

Jak wynika z nowego badania, połączenie trzech istniejących leków – powszechnie stosowanego środka przeciwpadaczkowego, steroidu antykoncepcyjnego i środka obniżającego poziom cholesterolu – może pomóc w walce z szeregiem agresywnych nowotworów krwi. To może być jedyna szansa dla wielu pacjentów.

lek na raka
Autor: Getty Images

Połączenie leków było pomysłem naukowców z University of Birmingham, a jego przeprowadzenie uhonorowano nagrodą przyznaną przez Blood Cancer UK. 1 milion funtów - tyle wynosiła kwota, za wykonanie randomizowanego badania klinicznego w celu przetestowania nowej kombinacji leków z innym eksperymentalnym środkiem u pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi (MDS).

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

W Wielkiej Brytanii na MDS cierpi ponad 7000 osób. Wielu pacjentów umiera, ponieważ ich choroba przekształca się w ostrą białaczkę szpikową (AML) – jeszcze bardziej agresywny nowotwór krwi. Prognozy ogólne dla pacjentów z AML są słabe, ale gdy AML wynika z MDS, jest jeszcze gorzej.

Nieleczona AML szybko zabija pacjentów, hamując produkcję normalnych krwinek. Najczęściej dotyka osób starszych — wielu z nich nie toleruje „tradycyjnego” leczenia intensywnej chemioterapii ze względu na wiek i słaby organizm.

Odkryto, że mieszanie bezafibratu (obniżającego poziom cholesterolu) z octanem medroksyprogesteronu (MPA – steryd antykoncepcyjny) złagodziło szereg nowotworów krwi, w tym AML, przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL) i chłoniak nieziarniczy.

Obecnie badania kliniczne pokazują, że dodanie kwasu walproinowego do kombinacji dwóch pozostałych leków o niskiej dawce, zapewnia zwiększone zabijanie komórek AML – nadając kombinacji trzech leków o niskiej dawce (VBaP) działanie przeciwnowotworowe.

Współautor badania - profesor Chris Bunce, skomentował: "Stosowanie istniejących preparatów do leczenia stanów poza zatwierdzonymi wskazaniami jest sprawdzonym podejściem do generowania skutecznych terapii o niskiej toksyczności. Uważamy, że wcześniejsze leczenie pacjentów terapiami o niskiej toksyczności jest najskuteczniejszą strategią kliniczną poprawy wyników pacjentów”.

„Dla wielu pacjentów istnieje niewiele opcji leczenia innych niż regularne transfuzje w celu zwalczania zagrażających życiu deficytów krwinek czerwonych i płytek krwi oraz kontroli antybiotykowej częstych zagrażających życiu infekcji.

Połączenie leków może mieć głęboki wpływ na jakość życia i przeżycie tych pacjentów”.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki