Śpij dłużej, a szybciej schudniesz. Nowe badanie pokazało, że to możliwe
Wystarczająca ilość snu to kluczowy element dobrego zdrowia i samopoczucia – dowodów na to dostarcza już kolejne badanie. Naukowcy już wcześniej udowodnili, że niedostatek snu sprzyja otyłości. Teraz wykazali, że wydłużenie snu pozwala ograniczyć ilość spożywanych kalorii – a więc szybciej stracić na wadze. Wyniki badania opublikowano w JAMA Internal Medicine.
Autorami badania są naukowcy z University of Chicago. Zrekrutowali oni 80 osób z nadwagą i otyłością w wieku od 21 do 40 lat, które zwykle spały krócej, niż 6,5 godziny na dobę. Nie zalecono im zmiany diety ani stylu życia, lecz wydłużenie snu średnio o 1,2 godziny – tak, by każdej nocy spali 8,5 godziny. Ich sen analizowało specjalne urządzenie noszone na nadgarstku. Spożycie kalorii i dzienne zapasy energii mierzono zaś za pomocą kilku mierników – uczestnicy badania musieli się m.in. ważyć kilkakrotnie w ciągu dnia.
Okazało się, że osoby, które wydłużyły długość snu, w porównaniu z grupą kontrolną zmniejszyły dzienne spożycie kalorii średnio o 270 kcal (co zdaniem badaczy, może przełożyć się na utratę ok. 12 kg w ciągu 3 lat bez specjalnej zmiany stylu życia).
Co ciekawe, osoby te miały również więcej energii w ciągu dnia i lepszy nastrój, niż ci uczestnicy badania, którzy byli w grupie kontrolnej.
„Wcześniejsze badania wykazały, że skrócenie czasu snu prowadzi do wzrostu ilości spożywanych pokarmów, a w konsekwencji do przybierania na wadze. W naszym badaniu wykazaliśmy po raz pierwszy, że wydłużenie snu osób, które zwykle śpią nie dłużej, niż 6,5 godziny, pozwala ograniczyć spożycie kalorii – twierdzi dr Esra Tasali, jedna z autorek badania.
Zdaniem ekspertów tę zależność można wyjaśnić między innymi tym, że sen wpływa na wydzielanie hormonów - brak snu może obniżyć poziom leptyny, kontrolującej m.in. apetyt.
Jednak konieczne są dalsze rygorystyczne badania, które będą trwały dłużej i będą wykorzystywać obiektywne oceny bilansu energetycznego w warunkach rzeczywistych, co pozwoli wyjaśnić, czy wydłużenie snu może być skuteczną strategią zapobiegania otyłości lub zmniejszania jej, i czy należy włączyć zalecenie zmiany nawyków związanych ze snem do oficjalnych strategii postępowania w leczeniu otyłości.
Porady eksperta
Polecany artykuł: