Specjaliści chcą znieść zmianę czasu. "Krytycznie ważne dla synchronizacji zegarów biologicznych"
Specjaliści z British Sleep Society wydali oświadczenie, w którym argumentują, że zmiana czasu szkodzi i należy ją znieść. Opierają się na naukowych danych na temat wpływu takiego systemu na zegar biologiczny.
Podejmowaną dwa razy do roku zmianę czasu: z letniego na zimowy i odwrotnie, należy zlikwidować - tak twierdzą eksperci z British Sleep Society.
Ich stanowisko, jak podkreślają, opiera się na naukowych danych przemawiających za szkodliwością cyklicznego przesuwania czasu względem zegara biologicznego. Jak podkreślają, sen to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia, a wymuszone zmiany zakłócają jego regulację.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że wprowadzanie czasu letniego zmienia nasze dzienne harmonogramy, przesuwając je o godzinę do przodu, podczas gdy światło dzienne pozostaje takie samo. Czas letni zmusza nas wszystkich do wstania i pójścia do pracy lub szkoły o godzinę wcześniej, często w ciemności
– wyjaśnia dr Eva Winnebeck z Uniwersytetu w Surrey.
Zmiana czasu - jak wpływa na zdrowie?
Na łamach "Journal of Sleep Research" towarzystwo podkreśla, że naturalne światło dzienne rano jest kluczowe dla utrzymania synchronizacji zegarów biologicznych człowieka z dniem i nocą, co jest niezbędne dla optymalnego snu i zachowania ogólnego zdrowia.
– Niektórzy nawet opowiadają się za przejściem na czas letni na cały rok. Uważamy, że to jest błędne podejście, ponieważ pozostawiłoby to nas z ciemnymi porankami podczas zimy, a światło poranne jest krytycznie ważne dla utrzymania synchronizacji naszych zegarów biologicznych – mówi dr Malcolm von Schantz z Northumbria University.
Badacze przypominają, że wcześniej również inne, związane ze snem towarzystwa naukowe, argumentowały przeciwko zmianom czasu.
Polecany artykuł:
Kiedy jest zmiana czasu w 2024?
W nadchodzący weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki przesuwamy w nocy z soboty na niedzielę - z 26 na 27 października 2024 r.
Tym razem cofamy zegarki o jedną godzinę, wracając tym samym do czasu zimowego (standardowego), co oznacza, że tej nocy będziemy spali godzinę dłużej.
Zobacz galerię: Jak spać lepiej? 9 wskazówek na dobry sen