Solarium jak alkohol i papierosy - tylko dla dorosłych

2017-11-10 18:21

Całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia, zakaz reklamy tego rodzaju zabiegów i kary do 50 tys. zł za złamanie przepisów. To zakłada ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, którą podpisał prezydent Andrzej Duda - podała 9 listopada 2017 roku Kancelaria Prezydenta. Sprawdź, co jeszcze ma zmienić ustawa i kiedy wejdzie w życie.

Solarium jak alkohol i papierosy - tylko dla dorosłych
Autor: Thinkstockphotos.com Solarium jak alkohol i papierosy - tylko dla dorosłych

9 listopada 2017 roku Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent Andrzej Duda podpiał ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, której nadrzędnym celem jest ograniczenie zachorowań na nowotwory skóry. Ustawa, poprzez wprowadzenie zakazu korzystania z solarium wśród małoletnich, ma także przyczynić się do podniesienia świadomości społecznej na temat szkodliwości sztucznego promieniowania UV, w tym w szczególności wśród osób korzystających z urządzeń opalających.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Regulacja powstała dzięki inicjatywie Akademii Czerniaka, sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i dotyczy zakazu korzystania z solarium przez dzieci i młodzież do 18. roku życia.

„Akademia Czerniaka oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej od lat starało się o uregulowanie sprawy korzystania z solarium, gdyż w Polsce na ten moment dostęp do solariów nie podlega żadnym regulacjom. W grudnia 2016 r. zgłosiliśmy się do Narodowej Rady Rozwoju, eksperckiego ciała doradczego Prezydenta z prośbą o wsparcie naszych działań. Cieszymy się niezmiernie, że Kancelaria potraktowała projekt priorytetowo i tak szybko przedstawiła prezydencki projekt Ustawy. Głęboko wierzymy, że już w ciągu kilkunastu lat po przyjęciu przez Sejm ustawy, będziemy widzieć pozytywne efekty tej regulacji, w postaci zmniejszenia liczby zachorowań na czerniaki” – komentuje prof. n. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, Past-Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Zaproponowana przez Prezydenta Ustawa jest dokumentem opracowanym we współpracy z Sekcją Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie. Ustawa opiera swoje przepisy na głębokiej analizie dokumentów prawnych obowiązujących w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Brak polskich regulacji w zakresie korzystania z solariów, rozpoznanie sytuacji  epidemiologicznej oraz poziomu świadomości społecznej na temat szkodliwości promieniowania UV, w tym w szczególności solariów, spowodowała iż prace nad ustawą zostały potraktowane priorytetowo.  Niezwykle istotny wpływ dla sprawnego przebiegu prac  miało osobiste zaangażowanie prof. n. med. Piotra Czauderny, Koordynatora Sekcji Ochrony Zdrowia, któremu szczególnie bliskie są sprawy onkologii dziecięcej i pediatrii. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy udało nam się przygotować kompleksowy dokument” – komentuje prace nad ustawą profesor Piotr Radziszewski, przedstawiciel Narodowej Rady Rozwoju.

Solarium jak alkohol i papierosy - tylko dla dorosłych

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie trzech rozwiązań:

Kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75%, jednokrotne skorzystanie z solarium – o 20%.

  • całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia (jest to rozwiązanie analogiczne do występującego w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, gdyż uznano, że jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania systematycznie rosnącej zachorowalności na czerniaka złośliwego wśród młodego pokolenia);
  • obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium i ekspozycją na sztuczne promieniowanie UV w miejscach, w których dostępne są solaria
  • całkowity zakaz reklamy usług w zakresie udostępniania solariów – opalona skóra często reklamowana jest w skojarzeniu ze zdrowym i zadbanym ciałem, a usługi solaryjne realizowane są w kompleksach sportowych, spa i innych miejscach, których klientami są osoby dbające o zdrowie i wygląd. To może wywoływać skojarzenie, iż opalenizna jest zdrowa lub bezpieczna

„Nie ma bezpiecznej dawki promieniowaniu UV czy bezpiecznego  korzystania z solarium. Ekspozycja na promieniowanie UV jest tak samo niebezpiecznym czynnikiem kancerogennym, jak palenie papierosów czy wdychanie azbestu” – podkreśla prof. Piotr Rutkowski. „W Polsce świadomość w tym zakresie jest bardzo niska. Tymczasem już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75%, jednokrotne skorzystanie z solarium – o 20%” – przestrzega prof. Rutkowski.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, jednak najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Skóra osób młodych nie jest jeszcze w pełni dojrzała, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe skóry . Dlatego też dostęp do solariów dla małoletnich musi zostać uregulowany.

Skierowywany przez Prezydenta projekt Ustawy jest dokumentem  eksperckim, odnoszącym się do stanu prawnego oraz wiedzy medycznej i wyników dostępnych badań realizowanych przez niezależne światowe ośrodki. Wierzymy, że to podejście eksperckie oraz ważny społecznie i zdrowotnie temat pozwoli na uzyskanie szerokiego poparcia w Parlamencie i szybkie procedowanie dokumentu” – dodaje prof. Piotr Radziszewski, przedstawiciel Narodowej Rady Rozwoju.

Warto wiedzieć

Według dostępnych danych, szybka i wczesna diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie, które ponadto jest dużo krótsze i tańsze (zmniejszenie zaawansowania nowotworu o 10% zmniejsza koszty leczenia aż o 30%). Dlatego też Akademia Czerniaka wraz z Fundacją „Gwiazda Nadziei”, w ramach kampanii „Znamię! Znam je?”, już od kilku lat prowadzi w szkołach edukację dotyczącą ochrony skóry oraz umiejętności rozpoznawania czerniaka. Dodatkowo w maju organizowany jest Tydzień Świadomości Czerniaka, kiedy do opinii publicznej za pośrednictwem mediów i działań w social mediach kierowane są komunikaty na temat profilaktyki pierwotnej i wtórnej czerniaka. W tym roku edukacja realizowana jest pod hasłem „#7W przeciwko czerniakowi”.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w sprawie projektu "Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium"

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne reprezentuje pogląd, że zakaz korzystania z ekspozycji na sztuczne źródła UV dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18 roku życia jest konieczny.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości) znacząco zwiększa zachorowalność na nowotwory skóry. Czerniak, najgroźniejszy nowotwór skóry, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wprowadzenie zakazu spowoduje zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu tych nowotworów.

Należy podkreślić, że polscy dermatolodzy od 2004 roku inicjowali i wspierali prace nad projektami ustaw wprowadzających ograniczenia w ekspozycji osób poniżej 18 roku życia. na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych.

Takie przepisy zostały wprowadzone w większości krajów europejskich i wielu innych krajach na świecie. Niektóre kraje wprowadziły całkowity zakaz oferowania usług związanych z ekspozycją na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych.

Skierowany do Sejmu RP projekt ustawy ma jednak istotną niedoskonałość. Eliminuje możliwość leczenia metodą fotochemoterapii (PUVA, UVB311, UVA1) dzieci i młodzieży z bielactwem oraz niektórymi innymi przewlekłymi chorobami skóry. Ufamy, że ten element zostanie zweryfikowany i poprawiony w toku prac legislacyjnych. Jest to bardzo istotne dla wielu pacjentów i ich lekarzy.

Należy również podkreślić, że słowo "solarium" jest nazwą potoczną o szerokim i nieprecyzyjnym znaczeniu. Ustawa wprowadza wprawdzie częściowo ograniczającą definicję słowa „solarium”, jednak jako profesjonaliści widzielibyśmy zasadność zmiany nazewnictwa w ustawie na precyzyjne i profesjonalne.

Niezależnie od naszego poparcia dla przepisów wprowadzających ograniczenie ekspozycji na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych zwracamy uwagę, że niezwykle istotne dla profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry są:

1. Ochrona przed nadmierną ekspozycją na naturalne promieniowanie UV

2. Regularne badania dermoskopowe zmian skórnych

3. Wczesna diagnostyka i leczenie stanów przedrakowych skóry (np. rogowacenia słonecznego)

Należy zwrócić uwagę, że kraje, w których decyzjami administracyjnymi osiągnięto znaczące zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów skóry wprowadziły również szereg regulacji dotyczących dostępu do dermatologicznych badań przesiewowych, rozwoju stosowania nowoczesnych dermatologicznych technik diagnostycznych i edukacji, w tym edukacji szkolnej. W przypadku zakończenia z sukcesem prac legislacyjnych nad projektem ustawy ograniczającej ekspozycję na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych zostanie niewątpliwie wykonany pierwszy krok w dobrym kierunku.

Ustawa wejdzie w życie po 3-miesięcznym okresie vacatio legis.

W artykule wykorzystano materiały Centrum Prasowego PAP.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki