Soczewki kontaktowe a koronawirus. Nowe ważne informacje od PTO

2020-05-05 6:59

Czy osoby noszące soczewki kontaktowe są bardziej narażone na koronawirusa? Do niedawna jeszcze tak właśnie sądzono. Eksperci zmienili jednak zdanie - soczewki nie będą stanowić zagrożenia, ale ich użytkownik musi stosować się do pewnych zasad. Jakich? Konkretne wytyczne w tej sprawie przedstawili właśnie lekarze z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Koronawirus, a soczewki kontaktowe: czemu bezpieczniej ich teraz nie nosić?
Autor: Getty Images

W Polsce soczewki kontaktowe nosi około 1,8 mln osób, co stanowi 5,5 proc. populacji powyżej 15 roku życia. Jeszcze do niedawna im wszystkim zalecano rezygnację z soczewek na czas epidemii koronawirusa - okuliści radzili, by zmienić je na okulary, uznawane za bezpieczniejsze.

Ponieważ jednak niektórzy lekarze mieli w tej sprawie inne zdanie, głos w tej sprawie zabrali eksperci z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, w tym prezes PTO prof. Jacek Szaflik, a także prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, którzy wspólnie opracowali zalecenia dotyczące noszenia soczewek kontaktowych w czasie pandemii koronawirusa. Dokument zaakceptował Główny Inspektorat Sanitarny.

Eksperci są zdania, że teoretycznie istnieje ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 w trakcie zakładania soczewek kontaktowych,  ale nie ma na to naukowych dowodów - dlatego w ich ocenie ryzyko takie jest marginalne. Jednocześnie wskazują, że okulary mogą stanowić dodatkową, mechaniczną barierę ochronną przed zakażeniem, a decyzja o tym, czy nosić soczewki, czy okulary, zawsze powinna być podejmowana indywidualnie.

Jeśli chodzi o szczegółowe wytyczne dla użytkowników soczewek kontaktowych, eksperci PTO zalecają, by każdy z nich ściśle przestrzegał zasad higieny w trakcie zakładania i zdejmowania soczewek.

Przed założeniem i przed zdjęciem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie wytrzeć je w jednorazowy papierowy ręcznik.

Dopóki nie minie epidemia, jeszcze przed umyciem rąk warto również zdezynfekować zewnętrzną część pojemnika do przechowywania soczewek 70% alkoholem etylowym lub innym środkiem dezynfekcyjnym o aktywności przeciwwirusowej, a następnie w ten sam sposób zdezynfekować skórę dłoni.

Płyn do przechowywania i dezynfekcji soczewek kontaktowych należy codziennie wymieniać.

Nosząc soczewki, należy unikać dotykania lub pocierania oczu.

O ile to możliwe, lekarz może zaproponować pacjentowi zmianę soczewek kontaktowych na jednodniowe.

Jeśli w trakcie noszenia soczewek kontaktowych gałka oczna zrobi się przekrwiona, trzeba je niezwłocznie zdjąć i skontaktować się z okulistą.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki