Skuteczny niczym statyny? Popularny produkt pomoże obniżyć cholesterol
Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka chorób serca oraz udarów mózgu, dlatego badacze wciąż szukają nowych sposobów na obniżenie jego poziomu. Z tego względu eksperci, sugerując się wynikami poprzednich badań, postanowili przyjrzeć się nieco bliżej wpływowi soi na poziom cholesterolu.
Niedawne badania wykazały, że jedzenie soi może obniżyć poziom cholesterolu LDL nawet o 4 proc. Sugerując się tym wynikiem, badacze z University of Illinois Urbana-Champaign wzięli na warsztat różne odmiany soi, by dowiedzieć się, w jaki sposób wpływa ona na obniżenie cholesterolu.
Kluczowe te dwa białka
Badacze podejrzewali, że za tym pozytywnym efektem stoją białka: glicyna i B-konglicynina. By to sprawdzić, wybrano 19 odmian soi, z których każda zawierała różne poziomy glicyny i B-konglicyniny. Ziarna zmielono oraz odtłuszczono, a następnie zbadano podczas symulacji trawienia. Soję mieszano z płynami i enzymami pochodzącymi z trawienia w jamie ustnej, żołądku, jelitach i okrężnicy. Po przeprowadzeniu tego doświadczenia, naukowcy zmierzyli stopień wchłaniania cholesterolu LDL.
- Zmierzyliśmy kilka parametrów związanych z metabolizmem cholesterolu i lipidów oraz różnymi innymi markerami – białkami i enzymami – które pozytywnie lub negatywnie wpływają na metabolizm lipidów – tłumaczy autorka badania, dr Elvira de Meji, profesor nauk o żywności na University of Illinois Urbana-Champaign.
Wyniki potwierdziły przypuszczenia badaczy. Okazało się, że dwa białka glicyna i B-konglicynina, przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu.
"Odmiana soi wpływa na skład białek i uwalnianie peptydów w symulowanych warunkach żołądkowo-jelitowych" - napisali badacze w swojej pracy. Oznacza to, że spożywanie soi może dać nadzieję na skuteczne leczenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
"Wybrane odmiany soi mogą regulować homeostazę cholesterolu i LDL, a w konsekwencji sprzyjać profilaktyce miażdżycowych chorób układu krążenia" – piszą autorzy badania.
Soja jak statyny?
Co więcej, badacze porównali korzyści płynące ze spożywania soi z symwastatyną, czyli lekiem stosowanym w leczeniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
Według autorów badania peptydy pochodzące ze zmielonej soi mają podobne właściwości redukujące lipidy, tak jak symwastatyna.
- Strawione peptydy sojowe były w stanie zmniejszyć akumulację lipidów nawet o 50%-70%, co jest bardzo ważne. To było porównywalne ze statyną, która zmniejszyła go o 60% – powiedział dr de Mejia.