Skuteczność szczepionek na COVID-19 słabnie w ciągu 6 miesięcy. Nowe badania

2021-08-26 7:39

Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, ochrona przed koronawirusem, zapewniana przez dwie dawki szczepionek firm Pfizer BioNTech i AstraZeneca zaczyna słabnąć w ciągu sześciu miesięcy od ostatniej dawki. Co to oznacza dla zaszczepionych?

Szczepionka
Autor: Getty Images

Badanie przeprowadzili naukowcy z King's College London w ramach programu badawczego ZOE COVID Study. Opiera się ono na analizie wyników testów PCR na obecność koronawirusa, przeprowadzonych w okresie od maja do lipca tego roku uzyskanego wśród 1,2 mln osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki firm Pfizer i AstraZeneca.

Z analizy wynika, że skuteczność szczepionki Pfizera spada z 88 proc. po miesiącu od podania drugiej dawki do 74 proc. w okresie 5-6 miesięcy, zaś w przypadku szczepionki firmy AstraZeneca skuteczność spada z 77 proc. po miesiącu do 67 proc. po upływie 4-5 miesięcy.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Zdaniem naukowców oznacza to, że w ochrona tych osób, które otrzymały szczepionki w pierwszej kolejności, może przed zimą spaść poniżej 50 proc., a w związku z tym podawanie trzeciej dawki przypominającej jest sensowne - uważają naukowcy.

Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii w pierwszej kolejności szczepione były osoby najstarsze, podatne na zachorowanie z powodu chorób współistniejących, a także personel medyczny i personel domów opieki. W przypadku większości z nich od podania drugiej dawki szczepionki upłynęło kilka miesięcy. Badanie sugeruje zatem, że te osoby są obecnie bardziej narażone na ryzyko niż zaszczepione niedawno.

"Moim zdaniem, w rozsądnym najgorszym scenariuszu poziom ochrony w przypadku osób starszych i pracowników służby zdrowia może przed zimą spaść poniżej 50 proc. W tym scenariuszu wysoki poziom infekcji w Wielkiej Brytanii, napędzany przez rozluźnione ograniczenia społeczne i wysoce zakaźny wariant, może oznaczać zwiększoną liczbę hospitalizacji i zgonów" - powiedział prof. Tim Spector, szef programu badawczego ZOE COVID Study.

Dodał, że "trzeba pilnie stworzyć plany dla szczepionek wzmacniających", jak również zdecydować, czy strategia szczepienia dzieci jest rozsądna, jeśli celem jest zmniejszenie liczby zgonów i przyjęć do szpitala.

Jak zapowiedział brytyjski minister zdrowia Sajid Javid, we wrześniu ma się zacząć podawanie trzeciej dawki szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia oraz tych młodszych, które z powodu innych schorzeń są szczególnie narażone, ale żaden konkretny harmonogram nie został jeszcze ogłoszony.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki