Skręcenie kostki skończyło się obrzękiem mózgu. Tragiczna śmierć 11-latka
Nieszczęśliwy wypadek na bieżni skończył się dla tego 11-letniego chłopca tragicznie. Zwykłe zadrapanie na skręconej kostce zaatakowała groźna infekcja. Była na tyle poważna, że lekarze nie byli w stanie uratować życia nastolatka.
Jesse Brown był zawsze aktywnym nastolatkiem, pochodził z Winter Park w stanie Kolorado. Miał wiele pasji związanych ze sportem. Jeździł na motocrossie i był zawsze w ruchu. Niestety, jedno niefortunne zdarzenie odebrało mu nie tylko zdrowie, lecz także życie.
Skręcił kostkę na bieżni. Infekcja odebrała mu życie
Pewnego dnia Jesse ćwiczył na bieżni. Niestety, źle stąpnął i skręcił sobie kostkę. Choć teoretycznie ta kontuzja nie powinna stanowić większego zagrożenia, u chłopca stało się inaczej. Kilka dni po skręceniu kostki, na zadrapanej nodze zaczęły pojawiać się niepokojące czerwone plamy.
- Cała noga była pokryta plamami, purpurą, czerwienią, prawie jak posiniaczona - powiedziała Megan Brown, kuzynka nastolatka.
Kiedy mama 11-latka zauważyła zmiany, zabrała chłopca do szpitala. Diagnoza była wręcz szokująca. Okazało się, że zadrapana noga została zainfekowana paciorkowcem grupy A. Zakażenie przekształciło się w groźną, mięsożerną bakterię.
- Lekarze powiedzieli, że ponieważ skręcił kostkę, to właśnie tam prawdopodobnie zaatakowała go bakteria, gdyż noga była słaba - wyjaśnia Megan.
Niestety, w wyniku infekcji Jesse doznał obrzęku mózgu, a w konsekwencji zmarł.
Infekcje paciorkowcem mogą być śmiertelne
Jak podkreślają lekarze, zakażenie paciorkowcem zazwyczaj zaczyna się od infekcji górnych dróg oddechowych. Paciorkowiec grupy A jest bakterią powodującą anginę, która w ostatnim czasie była wyjątkowo inwazyjna wśród dzieci w USA. Niestety, infekcja może stać się bardzo poważna i stanowić nawet zagrożenie życia.
- Niektóre z tych przypadków zaczęły się od infekcji dróg oddechowych, obserwowaliśmy wzrost liczby tego typu infekcji w okresie po pandemii. Te bakterie mogą powodować zarówno łagodne, jak i ciężkie infekcje, nawet kończące się śmiercią. Należy zwracać uwagę na objawy, takie jak obrzęk, zaczerwienienie skóry, nieprzyjemny zapach i gorączka - tłumaczy dla fox35orlando dr Candice Jones, pediatra z Orlando.
Rodzina zmarłego 11-latka nie podejrzewała, że chłopiec może być zarażony paciorkowcem.
- Gdybyśmy byli bardziej świadomi, może wyłapalibyśmy to wcześniej, już wtedy, kiedy zauważyliśmy, że Jesse ma gorączkę - powiedziała ze smutkiem Megan.
Paciorkowce z grupy A są powszechne
Paciorkowce z grupy A (GAS od Group A Streptococcus, Strep A) to bakterie, które można znaleźć w gardle i na skórze większości z nas. Ale do rozwoju infekcji, szczególnie o tak ostrym przebiegu, dochodzi bardzo rzadko.
Na rozwój infekcji i jej nasilenie wpływa m.in. kondycja układu odpornościowego pacjenta. Gdy organizm jest osłabiony, paciorkowce A mogą wywołać szereg chorób i powikłań, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.