Skierowanie na test w kierunku COVID-19 zobowiązuje do kwarantanny. Nowe wytyczne
Każdy, kto otrzymał skierowanie na test wykrywający zakażenie koronawirusem musi poddać się kwarantannie - taki zapis widnieje w rozporządzeniu Rady Ministrów. Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ma to chronić przed ewentualną transmisją wirusa od osób podejrzanych o zakażenie.
Przepis o obowiązkowej kwarantannie dla osób skierowanych na test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 znalazł się w opublikowanym 23 października w Dzienniku rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
W rozporządzeniu napisano, że osoba skierowana do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest obowiązana poddać się kwarantannie. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych.
W rozporządzeniu zapisano również, że osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.
Jak skomentował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz: "To stricte prewencyjny przepis, który ma uchronić przed możliwą transmisją wirusa od osób podejrzanych o zakażenie i skierowanych na test. Pamiętajmy, że dziś spośród osób kierowanych na test przez lekarza POZ duży odsetek testów potwierdza zakażenie. Objecie kwarantanną chroni więc współobywateli".
Porady eksperta