Skala samobójstw wciąż rośnie. Terapiobus rusza w Polskę, żeby pomóc

2023-09-07 14:35

Fundacja „Terapia to NIE wstyd” już po raz czwarty organizuje akcję bezpłatnej pomocy psychologicznej w 20 polskich miastach. Do akcji ruszy mobilny gabinet terapeutyczny, zwany Terapiobusem. Tegorocznej edycji przyświeca hasło: "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". Akcja rozpocznie się 10 września, czyli w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom.

Skala samobójstw wciąż rośnie. Terapiobus rusza w Polskę, żeby pomóc
Autor: terapiatoniewstyd.pl Skala samobójstw wciąż rośnie. Terapiobus rusza w Polskę, żeby pomóc

Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży stale wzrasta

Na całym świecie co 40 sekund ktoś chce się zabić. Liczba samobójstw wśród młodzieży i dzieci stale wzrasta. W Polsce, jak pokazują policyjne statystyki, codziennie 15 osób odbiera sobie życie. Każdego roku w Polsce ponad 2 tys. młodych osób między 13 a 18 r.ż. podejmuje próbę samobójczą. Każdego roku ta liczba dramatycznie wzrasta.

Nie wszystkie te próby są skuteczne, ale tylko w ubiegłym roku z własnej ręki zmarło 150 dzieci. Te, które przeżyły, nierzadko do końca życia zmagają się z problemami ze zdrowiem lub z niepełnosprawnością, z powodu skutków próby samobójczej takich jak np. niedotlenienie mózgu przy próbie powieszenia.

Grób Patrycji, która popełniła samobójstwo wieszając się na winogronie

Terapiobus dla tych, którzy potrzebują pomocy psychologicznej

Ile osób, tyle historii, a samobójstwo może dotknąć osób ze wszystkich grup społecznych. To dlatego uważa się, że jest to problem całego społeczeństwa, a nie tylko jednostek. To dlatego Fundacja „Terapia to NIE wstyd” ma na celu destygmatyzację pomocy psychologicznej. To dlatego Terapiobus kolejny już raz rusza w Polskę. 

Izolacja w trakcie pandemii, wojna w Ukrainie, niepewność ekonomiczna – to kilka z długiej listy problemów, które mogą prowadzić do depresji i skłaniać dzieci i młodzież do desperackich kroków. Pomysłodawcy akcji wierzą, że umożliwienie skorzystania z terapii i upowszechnienie tematu korzystania z terapii to sposób, dzięki któremu można pomóc osobom w depresji i kryzysie suicydalnym. 

Terapia to nie wstyd

Jedną z przestrzeni, która wymaga uwagi, jest możliwość korzystania z terapii, która wciąż w wielu przypadkach stanowi temat tabu. Zdrowie psychiczne wciąż jest lekceważone, a przecież kryzys może dotknąć absolutnie każdego. Wczesna diagnoza i odpowiednie wsparcie terapeutyczne może pomóc.

Jak podkreśla Anna Węgrzyn, prezeska Fundacji Terapia to NIE wstyd: – Priorytetem naszej działalności jest umożliwienie wczesnej diagnozy. Szczególnie ważne jest dla nas, aby pomoc docelowo docierała do miejsc, w których dostęp do specjalistów jest ograniczony lub wręcz niemożliwy.

–Nasza akcja pokazuje, jak wielkie jest zainteresowanie bezpłatną pomocą psychologiczną - zauważa Anna Węgrzyn, prezeska Fundacji Terapia to NIE wstyd. - Dotychczas udało nam się zrealizować trzy edycje kampanii, szereg działań psychoedukacyjnych i udzielić ponad 1000 bezpłatnych konsultacji na ulicach. Jesteśmy przekonani, że zdrowie psychiczne wykracza poza interes jednostki i tylko razem jesteśmy w stanie zadbać o jego jakość.

Terapiobus przemierza Polskę regularnie od 2020 roku. W 2023 r. to już czwarty raz, gdy przemierzy ulice polskich miast. W Terapiobusie będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Oprócz tego do dyspozycji potrzebujących osób w specjalnych namiotach również będzie można spotkać się i porozmawiać ze specjalistą.

- Chcemy, aby w przyszłości nasze Terapiobusy zwiększyły świadomość, jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego, a tym samym zmniejszyły statystyki samobójstw, tak jak Mammobusy przyczyniły się do zwiększenia świadomości w zakresie profilaktyki raka piersi - dodaje Anna Węgrzyn.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki