Sieją spustoszenie w kościach kobiet. Polki są na nie narażone niemal codziennie
Choć wiele mówi się o ich negatywnym wpływie na układ oddechowy czy rozwój nowotworów, okazuje się, że zanieczyszczenia powietrza mogą również sprzyjać problemom ze stawami, zwłaszcza u kobiet po menopauzie.
Zanieczyszczenia powietrza niewątpliwie szkodzą zdrowiu. Wiele poprzednich badań wykazało ich negatywny wpływ na kości. Jednak zespół badaczy z Columbia University Mailman School of Public Health po raz pierwszy wykazał, jak mieszane zanieczyszczenia odbijają się na zdrowiu i wpływają na gęstość kości, szczególnie u kobiet po menopauzie.
Szkodliwy szczególnie tlenek azotu
Do badań wykorzystano dane pochodzące z badania Women's Health Initative, w którym udział wzięło 161 808 kobiet po menopauzie.
Wśród zanieczyszczeń powietrza wzięto pod uwagę najpopularniejsze: PM10, NO, NO2 i SO2. Następnie uczestniczkom, które były narażone na ekspozycję tych zanieczyszczeń, zmierzono gęstość mineralną kości przy użyciu dentysometru rentgenowskiego. Pomiary wykonano zarówno podczas rejestracji na badanie, a następnie po roku, trzech i sześciu latach.
Okazało się, że podwyższone poziomy zanieczyszczeń, a w szczególności tlenku azotu, mają duży związek z uszkodzeniami kości. Do głównych źródeł tlenków azotu są spaliny samochodów oraz emisje z elektrowni, na które jesteśmy narażeni niemal codziennie.
Największe zmiany dotyczyły odcinka lędźwiowego kręgosłupa, gdzie ekspozycja na tlenki azotu powodowała dwa razy większy zanik kostny niż w przypadku naturalnego starzenia się kości.
Badacze twierdzą, że jest to spowodowane obumieraniem komórek kostnych mających związek z uszkodzeniami oksydacyjnymi.
- Nasze odkrycia potwierdzają, że zła jakość powietrza może być czynnikiem ryzyka utraty masy kostnej, niezależnie od czynników społeczno-ekonomicznych czy demograficznych. Po raz pierwszy mamy dowody na to, że w szczególności tlenki azotu są głównym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzeń kości i że kręgosłup lędźwiowy jest jednym z miejsc najbardziej podatnych na te uszkodzenia - powiedział dr Diddier Prada z Columbia Mailman School of Public Health.
Jak podkreślił główny autor badania, jedynym sposobem na zatrzymanie postępujących zmian w kościach, jest zmniejszenie ekspozycji na zanieczyszczenia.
- Zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza tlenki azotu, zmniejszy uszkodzenie kości u kobiet po menopauzie, zapobiegnie złamaniom i zmniejszy obciążenie zdrowotne związane z osteoporozą - powiedział dr Andrea Baccarelli z Columbia Mailman School of Public Health, główny autor badania.