Siedzisz w biurze, potem trening? Twoje serce i tak cierpi
Nowy rok, nowa ja: lepsza, szczuplejsza wersja siebie, która codziennie ćwiczy i komponuje zdrowe menu. Jeśli też masz takie postanowienie noworoczne, to świetnie się składa – w końcu to od postanowień zaczynają się zmiany. Warto jednak wiedzieć, jakie codzienne nawyki mogą zniwelować efekty realizowania naszych postanowień. Czym na co dzień sobie szkodzimy, nawet jeśli włączamy do codziennego grafiku ruch? Możecie być zaskoczeni.
Jakie są skutki długiego siedzenia
„Siedzenie to nowe palenie” – znasz to powiedzenie? Fakt, że siedzący tryb życia szkodzi, wiadomo nie od dzisiaj. Nowe badania rzucają inne światło na skutki wielogodzinnego siedzenia – nawet jeśli poza siedzeniem podejmujemy treningi.
Więcej niż 10,5 godziny siedząco (lub leżąco) w ciągu dnia? Okazuje się, że w takiej sytuacji nawetregularne ćwiczenia mogą nie wystarczyć, aby zapobiec zwiększonemu ryzyku wystąpienia poważnych problemów z sercem.
Tak więc aktywności mogą sprzyjać poprawie zdrowia, ale pod warunkiem, że nie będą tylko dodatkiem do siedzącego trybu życia. Żeby pomóc swojemu zdrowiu, musimy zmienić styl całego życia i funkcjonowania.
Jak szkodzi siedzenie
Naukowcy z Broad Institute of MIT i Harvard przeprowadzili badania, z których wynika, że optymalne dla zdrowia byłoby wprowadzenie nie tylko wytycznych dotyczących minimalnego czasu, który powinno się spędzać aktywnie, ale też wytycznych dotyczących maksymalnego czasu, który można spędzać na siedząco.
Kardiolog Shaan Khurshid z Massachusetts General Hospital i Broad Institute wyjaśnił:
Nasze wyniki potwierdzają, że skrócenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej może zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe, przy czym 10,6 godziny dziennie stanowi potencjalnie kluczowy próg związany z wyższą śmiertelnością z powodu niewydolności serca i chorób sercowo-naczyniowych.
Zbyt długie siedzenie lub leżenie może być szkodliwe dla zdrowia serca, nawet dla osób aktywnych.
Co powoduje zbyt długie siedzenie
W trakcie badań naukowcy porównali osoby ćwiczące z osobami, które nie miały w zwyczaju ćwiczyć.Łącznie weryfikowano dane dotyczące blisko 90 tys. osób (dokładnie 89 530).
Badane osoby nosiły przez tydzień urządzenia monitorujące ich aktywność fizyczną. Średnia wieku uczestników badania wynosiła 62 lata. Stan zdrowia uczestników monitorowano przez 8 lat. Co ustalono?
- Średnio osoby uczestniczące w badaniu siedziały po 9,4 godziny dziennie.
- Wynik 10,6 godziny dziennie uznano za „punkt zwrotny” - począwszy od takiego wyniku, jeśli chodzi o czas siedzenia, znacznie rosło ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zgonu z takiego powodu.
- Osoby, które siedziały przez co najmniej 10,6 godzin, miały o 40 procent wyższe ryzyko niewydolności serca i o 54 procent wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami, które siedziały mniej.
- Osoby, które siedziały przez 10,6 lub więcej godzin, ale przestrzegały zaleceń dotyczących ćwiczeń, miały o 15 procent większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca i o 33 procent większe ryzyko śmierci z powodu problemów sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami, które siedziały mniej.
4 najczęstsze objawy stanu przedzawałowego. Co powinno zaalarmować?
- Osoby, które nie ćwiczyły regularnie, były najbardziej narażone na problemy zdrowotne wynikające z tak długiego czasu spędzonego w pozycji siedzącej.
- Nawet u osób, które podejmowały co najmniej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo, problemy zdrowotne również były odczuwalne, jeśli na co dzień te osoby siedziały zbyt długo każdego dnia.
Co oznaczają te wyniki badań? Wskazują, że nie da się po prostu zrównoważyć skutków siedzenia późniejszą aktywnością fizyczną – ostrzegają naukowcy.Według najnowszych badań aktywność fizyczna niekoniecznie odwróci wszystkie negatywne skutki zdrowotne.
Jakie choroby są skutkiem siedzenia
Naukowcy przyznali, że zebrane dane nie są wystarczająco kompleksowe, aby udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między siedzeniem a poważnymi problemami z sercem.
Podkreślili jednak że jest wystarczająco dużo dowodów, aby sugerować, że te dwa zjawiska są ze sobą powiązane.
Naukowcy wzięli pod uwagę to, jak dużo osób brało udział w badaniu. Ponadto wykorzystanie urządzeń noszonych przez uczestników stanowi mocną stronę badania.
Wcześniej wiele badań opierano się na samoocenie uczestników. To zawodna strategia, bo ludzie mają tendencję do niedoceniania, ile czasu spędzają każdego dnia w pozycji siedzącej.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Tak reaguje ciało, kiedy siedzisz zbyt długo. Uważaj na 5 poważnych chorób
Oczywiście nie oznacza to, że ćwiczenia nie mają znaczenia – wiele badań dowodzi, że każdy wzrost aktywności, nawet niewielki, może pomóc poprawić zdrowie. Kardiolog Shaan Khurshid z Massachusetts General Hospital i Broad Institute podsumował:
Przyszłe wytyczne i działania na rzecz zdrowia publicznego powinny kłaść nacisk na konieczność skrócenia czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Unikanie siedzenia więcej niż 10,6 godzin dziennie może być realistycznym minimalnym celem dla lepszego zdrowia serca.
Polecany artykuł:
10,6 godziny siedzenia to niedługo, zważywszy na fakt, że wiele osób pracuje po co najmniej 8 godzin, a do tego trzeba doliczyć czas dojazdu - zwykle na siedząco w samochodzie.
Oznacza to, że nawet jeśli potem pojedziemy na trening, nie zresetujemy całkowicie skutków siedzenia. Warto mieć na uwadze fakt, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co to oznacza w praktyce?
Wprowadźmy drobne zmiany, np. 5 minutową przerwę na wstanie i pochodzenie po biurze. Rozmawiając przez telefon, chodźmy, zamiast siedzieć. Parkujmy dalej, żeby się przejść.
Zamieńmy - jeśli pogoda sprzyja - auto na rower. Oglądajmy serial z perspektywy bieżni czy rowerka treningowego, a nie z kanapy. Jest wiele prostych trików, które możemy wdrożyć w życie, sprzyjając poprawie zdrowia.