Sezon na pomidory w pełni. Wiemy, po jaką odmianę najlepiej sięgać
Nie ma nic lepszego od świeżych pomidorów. Choć pomidory szklarniowe dostępne są już od połowy marca, to pełnia sezonu na te warzywa rozpoczyna się głównie latem i trwa aż do późnej jesieni. Istnieje wiele odmian pomidorów. Okazuje się, że jedna z nich ma wyjątkowo dużo właściwości zdrowotnych.
Na straganach i półkach sklepowych aż roi się od różnych odmian pomidorów. Różnią się od siebie nie tylko kształtem, wielkością kolorem i smakiem, lecz także właściwościami zdrowotnymi. Okazuje się, że warto sięgać szczególnie po jedną odmianę, gdyż wyróżnia się ona wyjątkowo dużą zawartością składników odżywczych.
Jaka jest najzdrowsza odmiana pomidorów?
Wśród wielu odmian pomidorów warto sięgać po pomidory śliwkowe, zwane również pomidorami rzymskimi. Według szanowanego brytyjskiego botanika Jamesa Wonga, pomidory te są najzdrowsze.
Jak wyglądają pomidory śliwkowe? Na tle innych odmian pomidorów, wyróżniają się one przede wszystkim kształtem. Mają owalny kształt, są niewielkich rozmiarów oraz mają intensywnie błyszczącą skórkę. Najczęściej występują w kolorze intensywnej czerwieni, choć zdarzają się również żółte lub pomarańczowe.
W smaku są słodkawe, mają mięsiste i grube ścianki oraz bardzo małą ilość pestek. Świeże są doskonałym wyborem do spożywania na surowo, ale sprawdzą się również jako główny składnik zup, sosów, przetworów i ketchupów. Nadają się także do suszenia i marynowania.
Te pomidory mają najwięcej właściwości
Pomidory śliwkowe są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zawierają m. in.:
- witaminę C,
- E,
- PP,
- K,
- witaminy z grupy B,
- potas,
- mangan,
- miedź,
- magnez,
- likopen,
- beta-karoten
- oraz błonnik pokarmowy.
Ich spożywanie wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego, nerwowego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego.
Co ciekawe, pomidory śliwkowe zawierają o 30 proc. więcej likopenu niż pozostałe odmiany pomidorów. Likopen jest czerwonym barwnikiem z grupy karotenoidów. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, opóźnia proces starzenia się organizmu i zwalcza szkodliwe wolne rodniki.