Sezon na grzyby właśnie się zaczyna. Jak szybko poznać, że zjedliśmy trującego grzyba?

2024-09-23 10:13

Sezon na grzybobranie w pełni, a wraz z nim rośnie ryzyko zatrucia trującymi grzybami. Co roku wiele osób trafia do szpitali z poważnymi objawami, które mogą prowadzić do trwałych komplikacji zdrowotnych, a nawet zagrażać życiu. Jakie są wczesne objawy zatrucia grzybami i dlaczego tak ważna jest szybka reakcja? Dowiedz się, co robić w razie podejrzenia zatrucia grzybami.

Sezon na grzyby właśnie się zaczyna. Jak szybko poznać, że zjedliśmy trującego grzyba?
Autor: GettyImages Sezon na grzyby właśnie się zaczyna. Jak szybko poznać, że zjedliśmy trującego grzyba?

Lubimy zbierać grzyby, nie zawsze wiemy, jak

Sezon na jesienne grzybki oficjalnie można uznać za otwarty! A zbieranie grzybów to, jak wiadomo, jeden z polskich sportów narodowych. I można rzec, że w przeciwieństwie do innego „narodowego sportu” – piłki nożnej – w kategorii grzybobrania wielu Polaków osiąga pewne sukcesy.

Wielu – nie znaczy wszyscy, bo co roku pewna liczba rodaków ląduje na oddziałach szpitalnych z objawami zatrucia. Części nie udaje się uratować, część wychodzi ze szpitali z poważnymi uszkodzeniami ważnych narządów, np. wątroby. W przypadku zatrucia grzybami szczególnie liczy się czas, więc bardzo istotna jest znajomość wczesnych objawów zatrucia grzybami.

Jakie są pierwsze objawy zatrucia grzybami

Jedząc jakiekolwiek grzyby zbierane w lesie, zawsze należy zachować czujność, zarówno podczas zbiorów, jak i w trakcie jedzenia oraz po posiłku. Niezależnie od tego, jak dobrze smakują świeżo zbierane grzybki, może się wśród nich znaleźć „trujak”, co sprawi, że pożywny posiłek może się zmienić w początek poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zagrożenie życia.

Kiedy pojawiają się objawy po zjedzeniu trujących grzybów? Objawy zatrucia grzybami mogą się pojawić już wkrótce po spożyciu posiłku, po kilku godzinach od zjedzenia grzybów, a nawet po kilku dniach. W tym czasie toksyny zawarte w grzybach działają szkodliwie na organizm, a takie zatrucia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zatrucie grzybami - sprawdź czy masz te objawy? To może być zatrucie grzybami

Poradnik Zdrowie: kupa

Objawy zatrucia grzybami. Po czym poznać zjedzenie trującego grzyba

  • Najczęstsze objawy zatrucia grzybami to m.in. bóle brzucha, wymioty, biegunki, nudności i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Mniej charakterystyczne objawy, które nie zawsze są wiązane z zatruciem grzybami, to m.in. bóle głowy, objawy neurologiczne, zaburzenia widzenia, halucynacje, drgawki, ślinotok.
  • Może pojawiać się też zaczerwienienie twarzy, intensywne pocenie się, puchnięcie twarzy, puchnięcie języka oraz duszność.
  • Część pacjentów doświadcza objawów kardiologicznych, takich jak spadek ciśnienia tętniczego, kołatanie serca. 

CZYTAJ TEŻ: "Po tym przestałem zbierać grzyby". Ekspert wyjaśnia, jak najczęściej dochodzi do zatruć

Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami

Jak leczyć pacjenta lub pacjentkę po zatruciu grzybami? Warto – o ile to możliwe – zabezpieczyć pozostałe po posiłku grzyby. Oprócz tego, pomocne będą informacje o tym, kiedy zjedzono grzyby i jakie było ich źródło – samodzielny zbiór, zakup / otrzymanie od osoby, która samodzielnie zbierała grzyby, sklep czy lokal gastronomiczny?

Ponadto istotną informację stanowi fakt, czy inne osoby jedzące grzyby doświadczyły podobnych objawów, ponieważ może się okazać, że to nie grzyby są przyczyną zatrucia, jeśli inni konsumenci nie ucierpieli.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Zatrucie grzybami jadalnymi. Kiedy grzyby jadalne mogą być szkodliwe?

Jak nie zatruć się grzybami? 

Kluczowe w zatruciu grzybami jest... unikanie zatrucia. Najważniejsze jest więc sięganie po grzyby ze sprawdzonych źródeł, jedzenie tylko znanych grzybów oraz weryfikacja ich w stacji Sanepidu.

Domowe sposoby leczenia zatruć nie są skuteczne w przypadku zatruć grzybami, ponadto mogą spowodować pogorszenie stanu pacjenta, który powinien być poddany leczeniu toksykologicznemu, odtrutkom, a w przypadku grzybów takich jak muchomory sromotnikowe, niekiedy niezbędny jest zabieg przeszczepienia wątroby.

W każdym przypadku rolę gra czas, więc opóźnianie profesjonalnego leczenia przez podejmowanie prób leczenia domowymi sposobami może stanowić zagrożenie zdrowia i życia pacjenta.

CZYTAJ TEŻ: Zjadła grzyby z niepewnego źródła. Efekt? Halucynacje to dopiero początek

Grzyby jadalne w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki