Sezon infekcji w pełni, a w aptekach brakuje leków. GIF wymienia listę

2024-02-06 10:33

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o brakach poszczególnych leków. Co tydzień opracowywana jest określona lista na potrzeby Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Okazuje się, że tym razem pacjenci mogą mieć problem z produktami stosowanymi nie tylko w leczeniu anginy.

Sezon infekcji w pełni, a w aptekach brakuje leków. GIF wymienia listę
Autor: Getty Images Sezon infekcji w pełni, a w aptekach brakuje leków. GIF wymienia listę

Opublikowane przez GIF zestawienie jest wynikiem analizy wielu źródeł danych pozyskanych ze wszystkich poziomów dystrybucji. A mianowicie z ogólnodostępnych aptek, aptek szpitalnych, hurtowni, czy informacji przekazanych bezpośrednio przez podmioty odpowiedzialne. Na tej podstawie określana jest dostępność poszczególnych produktów z naciskiem na ustalone braki leków.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Nie tylko angina. Leczenie tych chorób może być utrudnione

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, w najbliższym czasie można spodziewać się problemów z zakupem leków zawierających phenoxymethylpenicillinum kalicum w dawce 100 mg, (forma dla dorosłych) oraz benzathini phenoxymethylpenicillinum, (forma dla dzieci). Jest to substancja wykorzystywana do leczenia zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na penicylinę. Zatem mowa nie tylko o anginie, ale takich schorzeniach jak:

Fenoksymetylopenicylinę stosuje się również w zapobieganiu gorączce reumatycznej oraz w leczeniu zakażeń skóry i tkanek miękkich. GIF uspokaja jednak, że jeśli chodzi lek w postaci pediatrycznej, czyli w butelkach 150 ml, to w drugiej połowie lutego planowane są jego dostawy. Natomiast 60 ml lek powinien pojawić się w drugiej połowie marca. 

Co więcej, w aptekach dostępny jest produkt phenoxymethylpenicillinum potassium, który można potraktować jako alternatywę dla ww. substancji, których na ten moment brakuje.

Brakuje leków na astmę. Co z antybiotykami?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaznacza, że jeśli chodzi o antybiotyki, to nie musimy się martwić. Nie odnotowano bowiem problemów z dostępnością tej grupy leków, a realizacja recept utrzymuje się na wysokim poziomie powyżej 90%.

Natomiast nie oznacza to, że w odniesieniu do innych preparatów jest równie optymistycznie. Otóż GIF wskazał, że w najbliższym czasie może zabraknąć wymienionych niżej leków zawierających określone substancje, które są niezbędne w leczeniu poszczególnych chorób:

  1. Astma - substancja: salbutamolum, roztwór do nebulizacji w dawkach 2 mg/ml oraz 1mg/ml – podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie do 17 maja 2024 r.
  2. Choroba Parkinsona - substancja: levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg – podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie do 20 marca 2024 r.; na rynku brak jest dostępnych odpowiedników.
  3. Dławica piersiowa - substancja: isosorbidi mononitras w dawkach 100 mg, 60 mg, 40 mg oraz 20 mg – podmiot odpowiedzialny wstrzymał powyższe produkty w obrocie do końca lutego.
  4. Schizofrenia- substancja: olanzapinum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 210 mg – dostawy zaplanowane są na luty, jednak w ilości niewystarczającej do pokrycia zapotrzebowania. Utrudnienia w dostawach spowodowane są problemami produkcyjnymi.
  5. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) - substancja: methylphenidati hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 18 mg – najbliższa dostawa jest planowana na luty. Aktualnie występują również utrudnienia w dostępności produktu Concerta w dawce 36 mg. Dodatkowo obserwujemy niski poziom dostępności produktów Medikinet w dawce 5 mg oraz Medikinet CR w dawce 10 mg i 20 mg. W najbliższym czasie spodziewamy się zwiększenia dostępności produktów z substancją methylphenidati hydrochloridum, w związku z wprowadzeniem do obrotu nowych produktów leczniczych.

Dodatkowo GIF podkreśla, że w ostatnim czasie wciąż występuje utrudniona dostępność leków przeciwcukrzycowych. Problem dotyczy zwłaszcza preparatów zawierających semaglutydum, a w szczególności w dawce 1 mg oraz dulaglutydum.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki