Setki zgonów i zatruć podrabianymi lekami. Czy mogą być dostępne w Polsce?

2024-10-31 13:37

Podrabiane leki stają się śmiertelnym zagrożeniem. BBC ujawniło w swoim śledztwie, że substancje kupowane w sieci jako popularne leki zawierają w rzeczywistości niebezpieczne syntetyczne opioidy – nawet kilkaset razy mocniejsze niż heroina. Efekt? Drastyczny wzrost liczby zgonów, a służby alarmują o zagrożeniu. Czy podrabiane leki dotarły też do Polski?

Setki zgonów i zatruć podrabianymi lekami. Czy mogą być dostępne w Polsce?
Autor: GettyImages Setki zgonów i zatruć podrabianymi lekami. Czy mogą być dostępne w Polsce?

Podrobione leki spowodowały serię zgonów

Podrobione leki mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób, które po nie sięgają. BBC, po dziennikarskim śledztwie, ujawnia, że w próbkach podrobionych leków zakupionych w całej Wielkiej Brytanii znaleziono mocne leki. Efekt? Mowa o nawet setkach zgonów.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Szukali leków przeciwbólowych i antydepresantów, dostawali syntetyczne narkotyki

Jak podano, znaleziono też setki przypadków osób, które próbowały kupić leki na receptę, takie jak diazepam – środek powszechnie stosowany w leczeniu lęku, skurczów mięśni i napadów padaczkowych. Zamiast tego otrzymywały produkty zawierające nitazeny, opioidy benzimidazolowe, które mogą być silniejsze niż heroina i fentanyl.

Syntetyczne leki opioidowe, według National Crime Agency (NCA), zostały na ten moment powiązane z 278 zgonami w kraju w ciągu roku. Ale rodziny niektórych zmarłych przyznają, że badania wykonywano dopiero na ich prośbę, a więc realne skutki zażywania tego typu substancji mogą obejmować o wiele więcej zgonów. 

Podrabiane leki wyglądają jak oryginalne, ale mogą zabić

Przedstawiciele WEDINOS, krajowej służby zajmującej się kontrolą narkotyków w Wielkiej Brytanii, zwrócili uwagę na fakt, że podrobione leki wyglądały jak oryginały: „takie same opakowania, jakie można kupić w aptece na głównej ulicy (…) prawdopodobnie zostały zakupione w nielegalnych aptekach internetowych”.

Do września 2024 r. odnotowano co najmniej 130 przypadków, gdy ktoś próbował nielegalnie kupić leki bez recepty, a zamiast tego otrzymał substancje zanieczyszczone nitazenami.

Wiele z nich "podszywało się" pod benzodiazepiny, takie jak diazepam, oraz leki na bezsenność, w tym temazepam i zolpidem. Nitazeny wykryto również w substancjach "podszywających się" pod prometazynę, lek na alergię.

Profesor Rick Lines z WEDINOS powiedział w rozmowie z dziennikarzami BBC: „Być może ludzie odkryli, że nie są w stanie kontynuować przyjmowania legalnego leku i zdecydowali się na skorzystanie z tego, co uważają za alternatywną, legalną metodę, ale w rzeczywistości nią nie jest”.

Jak Wielka Brytania walczy z opioidami

Rząd brytyjski aktualnie planuje zmienić klasyfikację nitazenów, określając je narkotykami klasy A. Piętnaście syntetycznych opioidów zostało przeklasyfikowanych w marcu.

CZYTAJ TEŻ: Epidemia fentanylu w Polsce dopiero się zaczyna. Ryzyko jest ogromne

Datura (bieluń dziędzierzawa) - narkotyk popularny wśród młodzieży

Trzeba wyciągnąć pewną lekcję z sytuacji Ameryki Północnej, gdzie ludzie uzależniali się od przepisywanych na receptę leków przeciwbólowych, zanim rozpowszechniło się używanie podrobionych leków zawierających fentanyl. W Europie nie znaleźliśmy się jeszcze w takiej sytuacji, ale może to być wczesny sygnał, że handlarze próbują się rozwijać

- skomentował prof. Rick Lines. Jak dodał, sytuacja, która zaczyna wymykać się spod kontroli w Wielkiej Brytanii, to ostrzeżenie dla całej Europy. 

Syntetyczne opioidy - objawy zażycia

  • Oznaki wskazujące na to, że ktoś mógł przyjąć jeden z omawianych leków:
  • Małe, zwężone źrenice
  • Zaburzenia przytomności, zaburzenia kontaktu
  • Utrata przytomności
  • Zawroty głowy
  • Senność
  • Trudności z oddychaniem
  • Nudności lub wymioty
  • Zimna lub wilgotna skóra
  • Zsiniałe lub blade usta i paznokcie
  • Niskie ciśnienie krwi
  • Spowolnienie akcji serca

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Fentanyl śmiertelnym zagrożeniem także w Polsce. Nie żyje 19-latka z Poznania

Opioidy w Polsce i na świecie 

Zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii służby podejrzewają, że nitazeny (opioidy benzimidazolowe) są produkowane w chińskich laboratoriach. Regularnie przechwytywane są przesyłki, w których są kilogramy podrabianych leków. Można domniemywać jednak, że wiele przesyłek z nielegalną zawartością dociera jednak do celu. 

Najnowsze oficjalne dane wskazują, że w Anglii i Walii co tydzień notuje się średnio 49 zgonów z powodu zatrucia narkotykami opiatowymi, takimi jak heroina, oksykodon, fentanyl, a także syntetycznymi opioidami.

Polskie służby stoją na stanowisku, że na ten moment ilości narkotyków takich jak fentanyl są znikome, na tle innych narkotyków nielegalnie destrybuowanych na terenie naszego kraju.

Jednak regularnie pojawiają się medialne doniesienia lub filmy w mediach społecznościowych, prezentujące osoby, które wydają się być pod wpływem fentanylu, a rodziny niektórych zmarłych osób starają się nagłaśniać fentanylowy problem także w Polsce. 

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kolejne zgony po fentanylu w Polsce. Policja podała dane, które szokują

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki