Senność za dnia, niechęć do działania. Na końcu tych objawów może być demencja
Odczuwasz senność w ciągu dnia? Na myśl o jakiejkolwiek aktywności nic ci się nie chce? Ruszasz się już nie tak szybko, jak kiedyś? Nie mamy dobrych wieści. Naukowcy powiązali takie objawy z ryzykiem późniejszego występowania objawów demencji. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka osób, które mogą w przyszłości zmagać się z chorobą otępienną.
Senność w ciągu dnia a ryzyko rozwoju demencji
Senność w ciągu dnia może zwiastować demencję w przyszłości – sądzą naukowcy. Nowe badania wskazują, że osoby starsze, które odczuwają senność w ciągu dnia lub są zniechęcone do aktywności z powodu problemów ze snem, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji w przyszłości.
Pierwsze objawy, które mogą zwiastować demencję w przyszłości
Na łamach pisma Neurology, flagowego pisma branżowego Amerykańskiej Akademii Neurologii, opublikowano wyniki nowych ustaleń naukowców.
Jak się okazuje, osoby starsze, które odczuwają senność w ciągu dnia, mogą być bardziej narażone na rozwój zespołu chorobowego mogącego prowadzić do demencji. Podobny problem może dotyczyć także osób, które nie wykazują chęci do podejmowania aktywności z powodu problemów ze snem.
Osoby z zespołem, który może prowadzić do rozwoju demencji, mają pewne charakterystyczne cechy. Zauważono spowolnienie, jeśli chodzi o tempo poruszania.
Ponadto osoby te sygnalizują pewne problemy z pamięcią. Jednak nie mają (jeszcze) diagnoz demencji ani niepełnosprawności ruchowej. Stan ten, nazywany predemencjalnym zespołem ryzyka motoryczno-poznawczego, może wystąpić przed rozwojem demencji.
Zmiany, które zachodzą przed demencją
Badanie wykazało, że osoby z nadmierną sennością w ciągu dnia, a także osoby charakteryzujące się brakiem entuzjazmu do działania, częściej przejawiały ten syndrom niż osoby bez wspomnianych problemów związanych ze snem.
Badanie nie dowodzi jednoznacznie, że wspomniane problemy związane ze snem powodują rzeczony syndrom, pokazuje jednak pewien związek.
Nasze odkrycia podkreślają potrzebę badań przesiewowych w kierunku problemów ze snem. Istnieje potencjał, aby ludzie mogli uzyskać pomoc w zakresie problemów ze snem i zapobiec pogorszeniu funkcji poznawczych w późniejszym życiu
— powiedziała autorka badania, dr Victoire Leroy z Albert Einstein College of Medicine w Bronksie w Nowym Jorku.
Badania nad związkami demencji z problemami ze snem
W badaniu wzięło udział 445 osób. Średnia wieku uczestników wynosiła 76 lat. Badane osoby nie miały demencji. Uczestnicy na początku badań wypełniali kwestionariusze, m.in. dotyczące tego, jak śpią.
Ponadto pytano ich o problemy z pamięcią. Z kolei prędkość chodzenia sprawdzano na bieżni. Stan pacjentów weryfikowano cyklicznie, średnio raz w roku przez średnio trzy lata.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Psycholog o demencji: "Stan psychiczny chorego wraca do okresu dzieciństwa"
Wczesne oznaki demencji
Senność za dnia, demencja w przyszłości
W badaniu dotyczącym snu zadawano pytania takie jak to, jak często uczestnicy badania mieli problemy z zasypianiem, czy budzili się w środku nocy, czy nie mogli zasnąć w ciągu 30 minut lub odczuwali zbyt gorąco lub zimno, a także czy przyjmowali leki, aby móc zasnąć.
Pytanie dotyczące oceny nadmiernej senności w ciągu dnia dotyczyło tego, jak często ludzie mieli problemy z utrzymaniem przytomności podczas jazdy samochodem, jedzenia posiłków lub angażowania się w aktywność społeczną.
Pytanie dotyczące chęci aktywności i związanego z nimi entuzjazmu dotyczyło tego, jak duży problem mieli ludzie z utrzymaniem wystarczającej motywacji, aby podejmować zadania.
Jak oszacowano, łącznie 177 osób spełniało definicję osób śpiących źle, a 268 osób spełniało definicję osób śpiących dobrze.
Na początku badania 42 osoby miały zespół ryzyka poznawczo-motorycznego. Natomiast u kolejnych 36 osób ten zespół rozwinął się w trakcie badania.
Spośród osób z nadmierną sennością w ciągu dnia i brakiem entuzjazmu do działania, aż 35,5 proc. doświadczyło wspomnianego syndromu. Dla porównania, syndrom rozwinął się tylko u 6,7 proc. osób bez problemów ze snem.
Po uwzględnieniu przez badaczy innych czynników, które mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia syndromu, takich jak wiek, depresja i inne problemy zdrowotne, ustalono, że osoby z nadmierną sennością w ciągu dnia i brakiem entuzjazmu były ponad trzy razy bardziej narażone na wystąpienie syndromu niż osoby, które nie miały takich problemów związanych ze snem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 36 proc. osób nie wie, że ma demencję. Na te objawy zwróć uwagę
Konieczne są dalsze badania, aby przyjrzeć się związkom między problemami ze snem a spadkiem funkcji poznawczych i roli odgrywanej przez zespół ryzyka poznawczo-motorycznego. Potrzebujemy również badań, aby wyjaśnić mechanizmy, które łączą te zaburzenia snu z zespołem ryzyka poznawczo-motorycznego i ze spadkiem funkcji poznawczych
— podkreśliła dr Victoire Leroy z Albert Einstein College of Medicine w Bronksie w Nowym Jorku, autorka badania.
Badacze zamierzają kontynuować badania, aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości. Mianowicie, ograniczeniem badania jest fakt, że uczestnicy sami podawali informacje dotyczące swojego snu, więc możliwe, że nie pamiętali wszystkiego dokładnie.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 10 mitów na temat demencji