Seniorzy z Opola zostali poddani "terapii VR" . "Okazała się strzałem w dziesiątkę"

2024-10-28 11:09

Naukowcy z Politechniki Opolskiej przeprowadzili pierwsze w regionie badania nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości do poprawy jakości życia seniorów. Jak powiedziała PAP dr Żaneta Grzywacz, kierownik projektu, planowana jest kontynuacja i poszerzenie projektu.

Opole: Naukowcy chcą wykorzystać VR do poprawienia jakości życia seniorów
Autor: Instagram / @politechnika_opolska Opole: Naukowcy chcą wykorzystać VR do poprawienia jakości życia seniorów

W prowadzonym przez naukowców Politechniki Opolskiej badaniu wzięło udział 39 seniorów, podopiecznych Domu Seniora Pogodna Jesień w Opolu. Średnia wieku badanych to 87 lat.

Program polegał na wdrażaniu terapii z wykorzystaniem sztucznej rzeczywistości. Seniorzy wzięli udział w 12 sesjach, które trwały po 20 minut. Przy pomocy gry na refleks sprawdzaliśmy ich reakcje na bodźce świetlne. Badaliśmy także koordynację ruchową przed i po wykonaniu terapii, ocenialiśmy siłę chwytu, możliwości psychomotoryczne, a także wydatek energetyczny – wyjaśniła dr Żaneta Grzywacz, kierownik projektu.

– Ponadto, analizowaliśmy także skład masy ciała, mikrobiom jamy ustnej, badaliśmy także morfologię krwi obwodowej, profil lipidowy, poziom glukozy i CRP – dodała.

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów

Wirtualna rzeczywistość wspomaga zdrowie seniorów

W ocenie prowadzących program, już wstępne wyniki badań parametrów przed i po terapii wskazały na wzrost możliwości koordynacji wzrokowo-ruchowej, czasu reakcji oraz ogólnej sprawności fizycznej, w tym siły chwytu dłoni u badanych poddanych terapii.

Jak zaznaczyła dr Grzywacz, w trakcie terapii zaobserwowano znaczną poprawę nastroju oraz rosnące zaangażowanie seniorów w poznawanie nowych technologii.

Seniorzy wskazali także, że wirtualna rzeczywistość pomaga w utrzymaniu aktywności umysłowej. Samą terapię ocenili jako atrakcyjną i rozrywkową, dającą możliwość relaksu i oderwania się od codzienności pomimo wstępnego strachu w stosunku do nowości, z którą się spotkali. Po zakończeniu programu część z uczestników chciała kupić urządzenia do prywatnego użytku.

Zdaniem dr Grzywacz, istnieją duże możliwości do wykorzystania efektów badań w przyszłości.

Planujemy kontynuację i rozszerzenie badań w związku z zaobserwowanymi możliwościami wykorzystania technologii VR u seniorów. Badania pokazują, że potencjał jest ogromny i wciąż odkrywany. Skuteczne interwencje, które mogą zmniejszyć lub opóźnić spadek funkcji poznawczych, a nawet prowadzić do ich poprawy, mają kluczowe znaczenie dla osób starszych i poprawy ich jakości życia

– przekonuje dr Grzywacz.

Naukowczyni dodaje, że wykorzystanie technologii VR u seniorów pokazuje, że tego typu rozwiązanie może przynieść pożądane rezultaty.

Ponadto, mimo obaw związanych adaptacją seniorów do korzystania z nowych technologii, ten rodzaj interwencji okazał się strzałem w dziesiątkę, pełniąc funkcję motywacyjną i stanowiąc ciekawą alternatywę aktywności fizycznej, wpływając nie tylko na funkcje poznawcze, ale także szeroko rozumiane zdrowie psychiczne i fizyczne seniora – podkreśliła badaczka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki