Sejm obniża składkę zdrowotną dla firm. Kto zyska, a kto straci na zmianach?

2025-04-04 11:21

Sejm przyjął ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiany, które mają wejść w życie od 2026 roku, dotkną aż 2,5 miliona firm. To kolejny krok w odwracaniu skutków "Polskiego Ładu", jak twierdzi Ministerstwo Finansów. Jakie będą nowe zasady naliczania składki i kto na tym skorzysta?

Sejm obniża składkę zdrowotną dla firm. Kto zyska, a kto straci na zmianach?
Autor: Getty Images

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która ma na celu obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld złotych z budżetu państwa i wejść w życie od początku 2026 roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów, na reformie ma skorzystać około 2,5 miliona przedsiębiorców.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych ustaw głosowało 213 posłów, przeciw było 190 posłów, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz trafi ona pod obrady Senatu, gdzie czeka ją kolejne głosowanie.

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez klub Konfederacji, które przewidywały rozwiązania dla osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przepadł również wniosek partii Razem o odrzucenie projektu ustawy. Te fakty świadczą o tym, że kompromis w sprawie składki zdrowotnej był trudny do osiągnięcia.

Minister Finansów Andrzej Domański podkreślił, że jest to kolejny krok w odwracaniu "katastrofalnych skutków Polskiego Ładu". Dodał, że dzięki nowym przepisom 2,5 miliona polskich przedsiębiorców zapłaci niższe składki.

Zapewnił również, że koszty związane ze zmianami zostaną w całości pokryte z budżetu państwa, a Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie poniesie żadnych strat.

Nasz rząd krok po kroku odwraca katastrofalne skutki Polskiego Ładu. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, w pierwszym kroku skończyliśmy naliczanie składki zdrowotnej od sprzedawanych aktywów trwałych, w drugim kroku obniżyliśmy składkę minimalną. Dzisiaj wprowadzamy rozwiązanie, na którym skorzysta 2,5 mln polskich przedsiębiorców

- powiedział minister Domański.

Poradnik Zdrowie - Jakie są najważniejsze problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa
Poradnik Zdrowie Google News

Nowe zasady naliczania składki. Kto zyska, a kto straci?

Ustawa wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Oznacza to, że będzie składać się z części zryczałtowanej i części procentowej, naliczanej od nadwyżki dochodów.

Pierwsza będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla osób opłacających podatek w formie karty podatkowej.

Warto zauważyć, że ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym, co może zmniejszyć korzyści wynikające z wprowadzonych zmian. Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emerytalnych.

SuperZdrowi
Światowy Dzień Zdrowia. SuperZdrowi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki