Ściskasz dłoń w ten sposób? Może ci grozić przedwczesna śmierć

2023-02-14 9:44

Przez lata sądzono, że siła, z jaką ściskamy komuś dłoń na powitanie lub pożegnanie, ma związek z osobowością. Okazuje się, że niezupełnie tak jest: siła chwytu w wielu przypadkach wiąże się ze stanem zdrowia i może sygnalizować zwiększone ryzyko raka lub chorób serca. Zdaniem naukowców może także pomóc przewidzieć "jak blisko lub jak daleko może być śmierć".

Ściskasz dłoń w ten sposób? Może ci grozić przedwczesna śmierć
Autor: Getty Images Ściskasz dłoń w ten sposób? Może ci grozić przedwczesna śmierć

Bezwładny, słaby uścisk dłoni to sposób na zrobienie złego wrażenia na osobach, które widzimy po raz pierwszy. Często bywa określany jako "rybi", a dłoń takiej osoby bywa zwykle miękka i chłodna. Ludzie, którzy witają lub żegnają się takim uściskiem, uznawani bywają za słabych, pozbawionych stanowczości i podatnych na manipulacje.

Taki uścisk wcale nie musi jednak mieć związku z charakterem. Najnowsze badanie sugeruje, że może wynikać ze stanu zdrowia. Naukowcy odkryli, że dorośli o słabej sile chwytu mają biologicznie starsze DNA, niż ich rówieśnicy. A to przekłada się na większe ryzyko groźnych chorób i w konsekwencji przedwczesnego zgonu.

Poradnik Zdrowie jakie badania zrobić po 50 r.ż.

Słaby chwyt może być oznaką poważnych problemów

Związek siły chwytu z wyższym ryzykiem poważnych chorób zbadali naukowcy z Uniwersytetu w Michigan. W badaniu uczestniczyło 1300 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 51 lat, którzy obserwowani byli przez około 10 lat.

Każdy z nich co dwa lata sprawdzał siłę uścisku za pomocą specjalnego urządzenia, sprężynowego dynamometru Smedleya. Naukowcy badali również próbki ich krwi, określając tzw. poziom metylacji DNA - proces ten reguluje m.in. ekspresję genów i wpływa na różnicowanie komórek.

Nieprawidłową metylację obserwuje się w wielu typach raka, a także w zaburzeniach neurologicznych i w chorobach przewlekłych, w tym w chorobach serca i w cukrzycy.

Przyczyną są procesy zachodzące w DNA

Zespół badawczy odkrył silny związek między siłą chwytu danej osoby, a jej wiekiem biologicznym oraz metylacją DNA.

Osoby, które miały słaby chwyt, były starsze biologicznie, miały też więcej metylacji w DNA - w miarę upływu czasu były również bardziej narażone na rozwój ciężkiej choroby przewlekłej lub w trakcie badania zmarły.

Jak napisali badacze w podsumowaniu, niektórzy ludzie starzeją się lepiej  niż inni, a długość życia może się znacznie różnić w zależności od genów i stylu życia. Nie sposób przewidzieć, jak długo ktoś będzie żył, jednak istnieją narzędzia, które pomogą określić, "jak blisko lub jak daleko może być śmierć". A jednym z nich jest właśnie pomiar siły chwytu, który może być istotnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki