Sarsa otworzyła się na temat swojej choroby. "To niezbadane schorzenie, nie jest wyleczone"

2024-08-16 14:41

Sarsa zmaga się z poważną chorobą. Odpowiedziała o niej kiedy gościła w studiu TVN24, kiedy miała powiedzieć więcej o swoim singlu. Piosenkarka już od lat cierpi na chorobę, która upośledza jeden z jej zmysłów.

Sarsa otworzyła się na temat swojej choroby. To niezbadane schorzenie, nie jest wyleczone
Autor: LUKASZ GAGULSKI SE / EAST NEWS Sarsa otworzyła się na temat swojej choroby. "To niezbadane schorzenie, nie jest wyleczone"

Sarsa jest popularną w Polsce artystką. W 2023 roku usłyszała diagnozę, która dla wielu byłaby wyrokiem. To schorzenie mogło poważnie wpłynąć na jej karierę. Chodzi mianowicie o otosklerozę - chorobę, która powoduje upośledzenie, a nawet utratę słuchu. 

Sarsa opowiedziała o swojej chorobie. Chce szerzyć świadomość

Artystka w rozmowie z TVN24 opowiedziała nie tylko o swoim nowym utworze, ale również o operacji, którą niedawno przeszła. Jak mówiła, nie jest jeszcze gotowa zdradzić wszystkich szczegółów.

Jednak kiedy usłyszała diagnozę i dowiedziała się, że może całkowicie stracić słuch, czuła się, jakby grała w filmie. 

Szybko się nie podniosłam z tej sytuacji. Mam dwa tytanowe implanty w uszach i mogę śpiewać. Choroba została zatrzymana, jednak jest to niezbadane schorzenie, nie jest wyleczone, nie ma sposobu na leczenie tego, ale może mi się uda? Może będzie happy end?

- wyznała artystka.

Artystka jednak nie zwalnia tempa i planuje wypuścić film dokumentalny, w którym pokaże fanom, jak zmaga się z chorobą. Chce szerzyć świadomość na temat otosklerozy.

Otoskleroza - co to jest za choroba

Otoskleroza jest chorobom ucha środkowego, która rozpoznawana jest u około 10 proc. osób badanych z powodu niedosłuchu. Jest to niezwykle groźna choroba, która może doprowadzić do całkowitej głuchoty. 

Na szczęście wczesne rozeznanie sprawia, że pacjent ma szanse na całkowite uratowanie słuchu. 

Kazik o życiu, zdrowiu… i utracie słuchu | MELLINA #9 Marcin Meller

Otoskleroza jest chorobą ucha środkowego. Konkretnie dotyczy kosteczek słuchowych, a w szczególności strzemiączka. Istotą tego schorzenia jest rozrost tkanki kostnej w obrębie kosteczki słuchowej i unieruchomiania jej podstawy, co upośledza słuch.

Przyczyny choroby

Nieznane są przyczyny otosklerozy, jednak wyodrębnione zostały czynniki ryzyka. Pojawia się ona zazwyczaj u osób w wieku od 15 do 30 lat i znacznie częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. 

W szczególności narażone są kobiety przechodzące zmiany hormonalne, zwłaszcza w trakcie ciąży.

Zaburzenia autoimmunologiczne również są czynnikiem ryzyka, jak i zakażenie wirusem odry. Co więcej, choroba ta może mieć również podłoże genetyczne, a prawdopodobieństwo odziedziczenia jej wynosi około 20 proc.

Objawy

Głównym objawem jest stopniowe pogarszanie się słuchu, zazwyczaj obustronne. Chory słyszy gorzej w zakresie dźwięków niskich. Oprócz tego wymienia się również:

  • szumy uszne i gwizdy niemające swojego źródła w środowisku zewnętrznym;
  • zawroty głowy;
  • problemy z równowagą;
  • cicha mowa.

Leczenie otosklerozy

W celu poprawy słuchy zazwyczaj wykonywany jest zabieg operacyjny: stapedektomia lub stapedotomia. Pierwszy z nich polega na częściowym, a drugi na całkowitym usunięciu nieruchomych, skostniałych fragmentów strzemiączka i zastąpieniu ich protezą. 

Zabiegi niestety nie są skuteczne jeśli otoskleroza zajęła już fragmenty ucha wewnętrznego.

Terapia genowa w leczeniu głuchoty

Sonda
Czy uważasz, że terapia genowa jest rewolucją w leczeniu głuchoty?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki