Sangwinik: kim jest? Cechy charakterystyczne. Test na sangwinika
Sangwinik to osoba, której trudno nie zauważyć – lubi być w centrum uwagi, dużo mówi i bardzo chętnie spędza czas w otoczeniu innych ludzi. Cechami sangwinika są również wyjątkowy optymizm, zarażanie innych osób radością oraz spontaniczność. Sprawdź, kim jest sangwinik, jakie są wady i zalety sangwinika, przekonaj się, jak sangwinik funkcjonuje w pracy, a także dowiedz się, jak wygląda związek z sangwinikiem.
Spis treści
- Sangwinik - definicja
- Sangwinik: cechy
- Sangwinik w pracy
- Sangwinik w związku
- Test: czy jesteś sangwinikiem?
Sangwinik - definicja
Sangwinik to określenie jednego z czterech temperamentów. Teoria temperamentów powstała wyjątkowo dawno temu, bo już w V wieku p.n.e. – za jej twórcę uznaje się Hipokratesa. Według Greka ludzi można było przydzielać do czterech różnych grup: część była właśnie sangwinikami, inni zaś cholerykami, melancholikami lub flegmatykami.
Przed przejściem do szerszego omówienia cech sangwiników warto przyjrzeć się temu, czym w ogóle temperament jest. Otóż według Hipokratesa o ludzkim temperamencie decydować miał rodzaj cieczy, która dominowała w jego organizmie – w przypadku sangwiników u nich dominować miała krew (stąd też wywodzi się nazwa omawianego temperamentu – w języku łacińskim słowo "sanguis" oznacza właśnie krew). Dla porównania u choleryków najwięcej miało być żółci, u melancholików - czarnej żółci, a u flegmatyków - flegmy.
Obecnie zdecydowanie nie rozpatruje się już temperamentu jako cechy zależnej od dominującej w organizmie cieczy. Ogólnie temperamentem określa się tę część osobowości, która zależna jest od układu nerwowego i od genów, z którą zwyczajnie przychodzimy na świat. Uważa się, że jeżeli w ogóle, to temperament może się nieznacznie tylko zmieniać tylko we wczesnych latach życia, ogólnie jednak uznawany jest on za dość stały.
Poza nim, z opisem ludzkich zachowań związane są również terminy osobowość oraz charakter. O osobowości mówi się, że częściowo jest ona zależna od genów, a częściowo wykształca się ona w związku z przeżywanymi przez człowieka wydarzeniami. Jest wiec ona w pewnym stopniu, ale jednak nie do końca plastyczna.
Za najbardziej modyfikowalny uznawany jest natomiast charakter – w jego skład wchodzą bowiem silnie utrwalone nawyki czy wyznawane wartości, aczkolwiek o charakterze mówi się, że jak najbardziej może on ulegać różnym zmianom w trakcie życia człowieka.
Sangwinik: cechy
Sangwinik to człowiek pełen optymizmu, energii do działania i motywacji. Różne wyzwania sangwinikowi nie są straszne – potrafi się on podjąć wielu różnych działań jednocześnie i każde zadanie ukończyć z sukcesem. Sangwinika zwykle otacza wielu ludzi – dobrze czuje się on w towarzystwie, co więcej - potrzebuje on stałego kontaktu z bliskimi.
Sangwinik jest gadatliwy, chętnie nawiązuje rozmowy z innymi ludźmi, lubi być w centrum uwagi. Sangwinizm związany jest również ze znaczną spontanicznością – dla ludzi, którzy mają ten temperament, niczym nadzwyczajnym jest nagłe spakowanie się w piątkowe popołudnie i spontaniczne wyjechanie na weekend w góry czy nad morze.
Osobom, które znają typy osobowości, sangwinik może kojarzyć się z ekstrawertykiem – takie skojarzenie jest jak najbardziej słuszne.
Zdecydowanie nie jest jednak tak, że sangwinik posiada wyłącznie zalety. Ma on również i pewne cechy, które niektórzy uznają za irytujące, a inni uznają ja za zdecydowane wady tego temperamentu.
Wspomnieć tutaj trzeba przede wszystkim o chaotyczności – tak jak sangwinika wszędzie pełno, tak dość często zdarza mu się często zapomnieć o jakichś ważnych sprawach. Rozmowy z sangwinikiem owszem, mogą być interesujące, ale czasami mogą prowadzić do podirytowania – zdarza się bowiem, że sangwinik bardzo chętnie opowiada o sobie, a zdecydowanie gorzej idzie mu słuchanie opowieści innych.
Jeszcze inną cechą tego temperamentu, którą można uznawać za wadę, jest to, że nierzadko sangwinik przecenia swoje własne możliwości. Zdarza się, że podejmuje się on wielu zadań jednocześnie pomimo tego, że cały wręcz świat sugeruje mu, że nie da się im wszystkim podołać.
Prowadzić to może do tego, że część takich zobowiązań nie zostanie dopełniona lub do tego, że sangwinik zajmie się tylko najbardziej interesującymi dla niego czynnościami, a realizację tych mniej interesujących przełoży na bliżej nieokreśloną przyszłość (np. wykona on interesujący go projekt dla pracodawcy, a jednocześnie podejmie próby odłożenia w czasie obiecanej bliskim pomocy w remoncie domu).
Sangwinik w pracy
Sangwinik uwielbia wyzwania, lubi, gdy wiele się wokół niego dzieje i cechuje się otwartością oraz elastycznością. Ogólnie można powiedzieć, że odnajdzie się on w wyjątkowo wielu różnych zawodach – będzie on zarówno dobrym przedstawicielem handlowym, jak i dziennikarzem czy politykiem.
Jako że jest on w stanie podejmować się wykonania nawet wielu zadań w jednym czasie, sangwinik nierzadko dobrze funkcjonuje na stanowiskach kierowniczych. W pracy dla sangwinika ważne jest przede wszystkim to, aby ciągle związana ona była z jakimiś wyzwaniami – zdecydowanie nie lubi on nudy i zawód, który będzie polegał na robieniu przez cały czas tego samego (przykładem takiej pracy może być wykładanie towaru) dla sangwinika satysfakcjonujący raczej nie będzie.
Sangwinik w związku
Wydawać by się mogło, że sangwinik musi być idealnym partnerem – jego spontaniczność może przecież skutkować niespodziankami w postaci romantycznej wycieczki nad morze, a jego optymizm może sprawiać, że osoba będąca z nim w związku będzie wręcz nabierać chęci do życia. Z pewnością wielu zalet sangwinikowi odmówić nie można, w praktyce jednak zdarza się tak, że związek z sangwinikiem prosty wcale nie jest.
Wspomnieć tutaj można chociażby o uczuciowości sangwinika. Otóż tak jak potrafi on emanować uczuciami i emocjami, tak też bywają one dość płytkie – kiedy sangwinik poczuje rutynę w swoim związku, może on zacząć odczuwać potrzebę poszukiwania kolejnego partnera życiowego. Osoba żyjąca z sangwinikiem może mieć również czasami wrażenie, że jej potrzeby są bagatelizowane – w końcu zdarza się, że sangwinik może woleć mówić niż słuchać.
Problemem może być także roztargnienie czy zapominanie o codziennych drobnych, lecz jednak ważnych sprawach – to, że sangwinik zapomni o urodzinach czy konieczności zapłacenia rachunku wydawać się może błahym problemem, w praktyce jednak, jeżeli dzieje się tak bardzo często, może to prowadzić do nierozwiązywalnych nawet konfliktów.
Aby jednak zachować równowagę, podkreślenia wymaga tutaj to, że związek z sangwinikiem – choć niełatwy – bywa bardzo satysfakcjonujący. Osoby cechujące się tym temperamentem potrafią cieszyć się każdą chwilą, są zwykle pomocne i szczere. Owszem, zdarza się im postępować nie do końca zgodnie z oczekiwaniami partnera, ale nie czynią one tego złośliwie, a po prostu taki jest ich temperament.
Test: czy jesteś sangwinikiem?
Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy jesteś sangwinikiem!
1) W rozmowach z innymi ludźmi:
a) zdecydowanie wolę słuchać innych niż mówić o sobie;
b) przede wszystkim opowiadam o sobie;
c) zależnie od sytuacji – potrafię mówić o sobie, ale i uważnie słuchać innych.
2) Kiedy stykam się z trudną sytuacją – np. z ciężkim zadaniem w pracy:
a) podejmuję wyzwanie, ale podchodzę do niego z rozwagą i powoli je wypełniam;
b) wykazuję się optymizmem – przecież zawsze jakoś daję sobie radę;
c) obawiam się, ale staram się rozwiązać problem.
3) Masz wolny weekend: jak go spędzasz?
a) różnie, ale zwykle plan na spędzenie wolnego czasu mam opracowany dużo wcześniej;
b) zwykle spontanicznie – chętnie decyduję się na niespodziewany wyjazd nawet w jakieś odległe miejsce;
c) zajmuję się domem lub wychodzę na spacer, czasami zdarza mi się zrobić coś spontanicznego.
4) Moje wymarzone stanowisko pracy to takie, gdzie:
a) mogę wykonywać swoje obowiązki powoli, w swoim tempie i zgodnie z moim schematem;
b) ciągle czekają na mnie jakieś nowe zadania i nie mam czasu na nudę;
c) nie umiem określić, odnajdę się w każdej pracy.
5) W większej grupie ludzi:
a) zazwyczaj nie mam problemów z nawiązaniem rozmowy, ale zachowuję pewien dystans;
b) lubię brylować – kocham zabawiać innych i być w centrum zainteresowania;
c) zależnie od nastroju – czasem trzymam się z boku, czasem nawiązuję dużo rozmów.
6) Moje podejście do codziennych obowiązków – płacenia rachunków, robienia zakupów i innych tego rodzaju czynności:
a) jest raczej poważne – zawsze dopilnuję wszystkiego tak, aby podstawowe obowiązki były wykonane na czas;
b) bywa niefrasobliwe – w codziennej gonitwie zdarza mi się zapomnieć o zakupach czy o zapłaceniu rachunków;
c) raczej pamiętam o tym, aby wypełniać swoje podstawowe obowiązki.
Odpowiedzi:
Większość odpowiedzi A: Twój temperament odpowiada flegmatykowi. Cechujesz się pogodą ducha, ale i dużym dystansem do świata i znaczną samokontrolą. Lubisz planować, w kontaktach z innymi ludźmi zachowujesz dystans, wykazujesz się cierpliwością i dyplomacją. Ludzie doceniają Twój zmysł obserwacji oraz to, że potrafisz słuchać.
Większość odpowiedzi B: Twój temperament odpowiada sangwinikowi. Cechujesz się optymizmem, na co dzień rozpiera cię energia i wszędzie Cię pełno. Kochasz towarzystwo innych ludzi, zdarza ci się jednak angażować w zbyt wiele zadań, przez co codzienne powinności czasami schodzą na dalszy plan.
Większość odpowiedzi C: Twój temperament ciężko określić. Przejawiasz cechy różnych z nich – Twoja umiejętność słuchania odpowiada tej spotykanej u flegmatyka, z drugiej strony tendencja do spontaniczności przypomina tę cechującą sangwinika.
Polecany artykuł: