Sanatorium na NFZ – nowe zasady już obowiązują. Sprawdź, co się zmieniło
Niedawno w życie weszły nowe zasady funkcjonowania sanatoriów. NFZ przypomina, jakie są koszty związane z pobytem w ośrodkach oraz jakie warunki należy spełnić, by uzyskać skierowanie.
Kto może korzystać z leczenia uzdrowiskowego?
Z leczenia uzdrowiskowego na NFZ mogą korzystać osoby, które chcą odzyskać sprawność po chorobie, chorobie zawodowej lub wypadku. Jest to tzw. kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego.
Jak przypomina NFZ: „Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych”.
W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy, a kolejne skierowanie można złożyć po upłuwie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu w uzdrowisku.
Inne przywileje mają natomiast pracownicy zakładów wykorzystujących w produkcji azbest. zatrudnieni w w dniu 28 września 1997 roku lub przed upływem tej daty. Mogą oni korzystać z leczenia uzdrowiskowego raz w roku i są zwolnieni z opłat za leczenie.
Jak uzyskać skierowanie do uzdrowiska na NFZ?
Skierowanie do sanatorium na NFZ wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
Skierowanie jest następnie przesyłane - przez lekarza lub samego pacjenta - do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ono ważne 30 dni od daty wystawienia.
Po zarejestrowaniu skierowania przez NFZ, sprawdzane jest ono przez lekarza specjalistę z dziedziny balneoklimatologii, medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej.
Skierowanie zostanie zatwierdzone, jeśli specjalista nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań do udziału pacjenta w leczeniu uzdrowiskowym. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych lub braku wskazań do leczenia, skierowanie nie zostanie potwierdzone i zostanie zwrócone lekarzowi wystawiającemu. Od tej decyzji nie można się odwołać.
Jeśli skierowanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, oddział wojewódzki NFZ doręczy pacjentowi potwierdzenie skierowania wraz z terminem leczenia nie później niż dwa tygodnie przed datą rozpoczęcia leczenia.
Realizację skierowania można przez cały czas śledzić w serwisie internetowym NFZ.
Wzrosły opłaty za pobyt w sanatoriach
Od maja 2022 roku obowiązują nowe zasady dotyczące pobytów w sanatoriach. Zmianie uległy przede wszystkim koszty związane z pobytem w ośrodkach uzdrowiskowych. Wzrosły ceny zakwaterowań oraz wyżywienia.
Każdy pacjent zobowiązany jest zapłacić za zakwaterowanie i wyżywienie. Wysokość opłat zależna jest od standardu pokoju, a ich wysokość została określona przez Ministra Zdrowia. Ceny dotyczą opłaty za jeden dzień pobytu:
- pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (32,6 - od 1 października do 30 kwietnia/40,9 - od 1 maja do 30 września)
- pokój jednoosobowy w studiu (26,1/37,4)
- pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (24,9/33,2)
- pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5/27,3)
- pokój dwuosobowy w studiu (16,5/24,9)
- pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (14,2/19,5)
- pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5/14,8)
- pokój wieloosobowy w studiu (11,9/13,6)
- pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (10,6/11,9).
Wszelkiego rodzaju zabiegi odbywające się w ramach leczenia są bezpłatne.
Dodatkowo NFZ nie ponosi kosztów dodatkowych zabiegów niezwiązanych z chorobą podstawową oraz dodatkowych opłat związanych z przebywania w danym miejscu (np. opłat klimatycznych).
Ministerstwo Zdrowia szykuje kolejne zmiany
Zgodnie z zapowiedzią, MZ szykuje kolejne zmiany w przepisach dotyczących pobytów w sanatoriach na NFZ.
Najważniejszą z nich jest to, że to pacjent, a nie lekarz, będzie mógł decydować, gdzie pojedzie na leczenie.
Skierowanie do sanatorium nadal będzie konieczne, ale nie trzeba będzie go dostarczać do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zmianie ulegnie również liczba zabiegów. Zamiast trzech, będzie można korzystać z pięciu zabiegów dziennie. Zabiegi nadal mają być bezpłatne.
Pacjenci wciąż będą zobowiązani dopłacać do zakwaterowania i opłacać sobie dojazd.
Polecany artykuł: