Samotność wśród ludzi czy samotność w lesie? Sprawdzono, co lepiej działa na zdrowie
Samotność to taki dziwny stan – czasem męczy, ale czasem też koi. Badania pokazują jednak, że nie każda samotność działa na naszą korzyść. Zastanawiasz się, czy samotne wyprawy w głąb lasu dodadzą energii i wzmocnią więź z innymi? Naukowcy porównali samotne spacery po lesie z efektami czytania książek w kawiarni albo... słuchania muzyki w korku. Jaki rodzaj samotności jest najkorzystniejszy dla zdrowia - o ile to w ogóle możliwe?
Czy samotne spacery pomagają?
Samotna wędrówka w głąb lasu brzmi jak idealna sceneria do pełni szczęścia: cisza, spokój, natura. Ale czy rzeczywiście jest to najlepszy sposób na naładowanie akumulatorów?
Według badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu – raczej niekoniecznie. Zamiast tego naukowcy sugerują, że bardziej efektywne dla naszego samopoczucia są mniej intensywne formy samotności, jak czytanie w kawiarni pełnej innych ludzi czy... słuchanie muzyki podczas dojazdu do pracy.
CZYTAJ TEŻ: Samotność: szansa czy ograniczenie? Jak sobie radzić z samotnością?
Samotność a więzi społeczne - korelacje relacji i samopoczucia
Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że paradoksalnie samotność, w odpowiedniej dawce, pomaga nam budować więzi społeczne, a to z kolei kluczowy element zdrowia psychicznego i fizycznego.
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przypomina, że silne relacje międzyludzkie są skorelowane z dłuższym życiem, lepszą kondycją psychiczną i mniejszym ryzykiem poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, udary czy demencja. Innymi słowy: życie w odosobnionej chatce może nie być najlepszym sposobem na zdrowie.
Jakie aktywności pomagają uporać się z samotnością?
Badanie, przeprowadzone przez Morgan Quinn Ross z Uniwersytetu Stanowego Oregonu i Scotta Campbella z Uniwersytetu Stanowego Ohio, objęło niemal 900 dorosłych Amerykanów.
Naukowcy odkryli, że - o dziwo- aktywności takie, jak granie na telefonie czy oglądanie filmu w pojedynkę, oferują wielu osobom więcej korzyści niż np. samotna jazda samochodem przez pustkowia czy przebywanie w leśnej głuszy.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Samotność może dawać fizyczne objawy. 5 sygnałów, które wysyła ciało
5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz
Mniej intensywna samotność daje większe szanse na przywrócenie energii i utrzymanie poczucia więzi z innymi
– wyjaśniła naukowczyni Morgan Quinn Ross. W świecie, w którym interakcje społeczne są dosłownie na kliknięcie, kluczowe jest znalezienie odpowiedniego balansu między byciem online, a chwilą dla siebie.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Samotność może skrócić życie nawet o 15 lat. Psychoterapeutka radzi, jak sobie pomóc
Między samotnością a brakiem interakcji - co lepiej ładuje baterie
Naukowcy opracowali też tzw. matrycę samotności. Zawiera ona podstawowy poziom (brak interakcji z ludźmi) oraz poziom całkowity (brak dostępności dla innych i niekorzystanie z mediów). Dzięki niej badacze mogli zbadać, czy bardziej intensywna samotność maksymalizuje odnowę, a mniej intensywna wspiera poczucie więzi.
Wyniki? Totalna samotność nie jest antidotum na wszystko. W rzeczywistości może wyczerpywać nie tylko energii, ale i poczucia więzi z innymi.
Teorię tę wspiera Communicate Bond Belong (CBB) – koncepcja, według której interakcje społeczne budują więzi kosztem energii, a samotność może tę energii przywracać, ale kosztem więzi. Energia społeczna, jak zauważyła badaczka Morgan Quinn Ross, przypomina baterię – może być naładowana, na wyczerpaniu albo gdzieś pośrodku.
Nasze badania sugerują, że samotność wcale nie jest przeciwieństwem interakcji społecznych. Podczas gdy intensywne interakcje budują więź, ale wyczerpują energii, intensywna samotność wyczerpuje oba te aspekty. Nie można na nią patrzeć jak na prosty sposób na regenerację po interakcjach społecznych.
Co ciekawe, samotność szkodzi mniej tym, którzy widzą w niej środek do odzyskania energii i utrzymania więzi, niezależnie od tego, ile kosztują ich kontakty społeczne. To znaczy: jeśli wybierasz samotność z głową, możesz na niej zyskać.
Jeśli masz pozytywne nastawienie do samotności – bo wiesz, że pomoże ci odzyskać energii, a potem łatwo nawiążesz kontakt z ludźmi – to samotność faktycznie poprawi twoje samopoczucie. Ale jeśli wybierasz samotność, bo masz negatywne nastawienie do ludzi i nie chcesz z nimi rozmawiać, prawdopodobnie poczujesz się gorzej.
- zauważyła naukowczyni. Nowe odkrycia nie negują korzyści, jakie mogą nieść spacery po lesie, ale zwraca uwagę na istotne, a rzadko zauważane w kontekście samotności aspekty. Innymi słowy: samotność - tak, ale z umiarem i odpowiednią motywacją.
Bo nawet las w samotności może stracić swój urok, jeśli będziesz tam sama ze swoimi wyczerpanymi bateriami. Okazuje się, że samotność w mniejszych dawkach smakuje lepiej – trochę jak czekolada, której za dużo szkodzi, ale odrobina może czynić cuda.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Spacery po lesie są zdrowe. Właściwości lecznicze DRZEW