Dramatyczny wzrost samobójstw wśród dzieci. W jakim wieku ryzyko jest największe?

2022-03-17 9:31

Zdrowie psychiczne dzieci stało się ważnym tematem do dyskusji dopiero w świetle pandemii. Problem ten jednak szerzy się od dawna. Nowe badania wykazały, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła liczba młodzieży, która zażyła leki lub inne substancje chemiczne celem zakończenia życia.

samobójstwa
Autor: Getty Images

Samobójstwa wśród dzieci - identyfikacja przypadków

Naukowcy wykorzystali dane zebrane w National Poison Data System wśród dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Przypadki te były rejestrowane w celu identyfikacji ewentualnych myśli samobójczych, nadmiernego zażywania rekreacyjnego narkotyków oraz innych substancji chemicznych.

Badanie objęło ponad 1,1 miliona osób, z czego 29 proc. przypadków zakończyło się poważnymi konsekwencjami, a ponad 1000 dzieci popełniło samobójstwo

Spożycie rekreacyjne substancji chemicznych utrzymywało się na stałym poziomie, jednak zażywanie narkotyków celem popełnienia samobójstwa dramatycznie wzrosło. Od 2000 r. odnotowano 4,5-krotny wzrost przypadków samobójstw wśród dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Faktyczna liczba nastolatków z myślami samobójczymi jest nadal znacznie wyższa niż u pacjentów nieletnich.

Czym odurzają się dzieci?

Leki, które zażywają dzieci to najczęściej te, stosowane w gospodarstwach domowych - m.in. leki przeciwbólowe i leki przeciwalergiczne. Autorzy badania zalecają, aby przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla dzieci miejscu.

Poradnik Zdrowie - Depresja pierwsze objawy

Co możemy zrobić?

Ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi o zdrowiu psychicznym. Rozmowa na ten temat powinna być dla domowników czymś zupełnie naturalnym. Warto obserwować, zadawać pytania, sprawić, aby dziecko czuło się bezpiecznie i mogło otwarcie mówić o swoich problemach.

„Mam wielką nadzieję, że możemy zmniejszyć piętno i wstyd związany ze zdrowiem psychicznym i sprawić, by wyglądało to tak, jakbyśmy rozmawiali o naszym zdrowiu fizycznym, ponieważ mózg jest organem, tak jak nasze serce, nasze płuca i każda inna część naszego ciała" – powiedziała Susan Tellone, dyrektor kliniczny z Society for the Prevention of Teen Suicide.

Jak rozmawiać?

Podstawowym pytaniem, jakie można zadać jest: "Czy wszystko u ciebie w porządku?". To pytanie daje przestrzeń do rozmowy, okazję do tego, aby rozmówca mógł podzielić się tym, co go trapi.

Rozmowę można kontynuować pytając o to, co takiego dzieje się teraz w życiu dziecka, co sprawia, że ​​czuje się smutne. Ważne jest, aby móc ją prowadzić i być w pobliżu, gdy czuje się nieswojo. 

Trzy ważne słowa

Gdy dziecko niechętnie się otwiera, warto spróbować podtrzymywać rozmowę. Mogą w tym pomóc trzy ważne słowa: „Powiedz mi więcej”.

Staraj się nie udzielać rad, nie oceniać, a pokazać swoją obecność i wsparcie. 

Podczas pandemii dzieci doświadczyły izolacji i niepewności i poniosły ogromną stratę. Ich opiekunowie znajdują się pod dużą presją i są narażeni na ogromny stres.

„Istnieje wiele czynników, które wpływają na występowanie myśli samobójczych, a pandemia i chroniczny poziom niepewności odbiły się na całych rodzinach” – powiedziała Tellone.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki