Samobadanie piersi nie jest takie proste. Chirurg onkolog pokazuje, jak zrobić to prawidłowo
Samobadanie piersi to jedna z metod wczesnego wykrywania raka piersi. Wykonywane regularnie pozwala wyczuć, czy w piersiach pojawiła się zmiana wymagająca zbadania przez lekarza. Wydawałoby się, że jest to bardzo proste i każda z nas będzie w stanie szybko tę czynność opanować. Tak jednak wcale nie jest - w jego trakcie łatwo popełnić błędy i przez to przeoczyć zmiany w piersiach. Przydatną instrukcję w postaci krótkiego filmu zamieścił na Instagramie znany chirurg-onkolog, dr Paweł Kabata.
W Polsce na raka piersi umiera co roku blisko pięć tysięcy kobiet. Wiele z nich mogłoby żyć dłużej, gdyby nie to, że nowotwór wykryto dopiero w zaawansowanym stadium. Obecność guzka w piersi może potwierdzić badanie obrazowe takie, jak USG piersi, które należy wykonywać raz w roku, lub mammografia.
Jednak zmiany w wyglądzie czy strukturze piersi każda kobieta może zauważyć sama - wystarczy, że raz w miesiącu stanie przed lustrem i dokładnie je obejrzy. Samobadanie piersi należy robić od 3 do 5 dnia po miesiączce - wtedy piersi są miękkie i łatwo wyczuć ewentualne guzki. Ale jest warunek - trzeba je robić prawidłowo. A to nie zawsze jest proste.
Samobadanie piersi krok po kroku. Tak zrobisz je prawidłowo
Dr Paweł Kabata, znany na Instagramie jako chirurgpaweł, zamieścił na swoim profilu krótki film, w którym pokazuje, w jaki sposób należy przeprowadzić to badanie. Lekarz tłumaczy, w jaki sposób prawidłowo dotykać pierś - pokazuje, jaka jest odpowiednia pozycja do tego badania i w jaki sposób należy ułożyć palce.
Wyjaśnia również, czego w trakcie badania nie robić - chodzi przede wszystkim o dotykanie piersi jednym palcem, bo w ten sposób łatwo przeoczyć zmiany.
Cały film można obejrzeć poniżej:
Co zrobić, jeśli wyczujesz podejrzaną zmianę?
Badając piersi, trzeba zwrócić uwagę na to, czy są jednakowej wielkości - jeśli wcześniej były jednakowe, a teraz jedna pierś jest większa, to sygnał do konsultacji z lekarzem.
Zaniepokoić powinny oczywiście wyczuwalne w piersi zgrubienia i guzki, ale również takie objawy, jak:
- wyciek z brodawki
- widoczne, nabrzmiałe żyły
- wciągnięcie skóry na piersi
- widoczne wgłębienie
- zaczerwienienie
- uczucie ciepła
- "pomarańczowa skórka"
- zmiana kształtu brodawki lub jej wciągnięcie
- chropowata skóra sutka
- wystający ponad skórę guzek.
W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie zleconego przez niego badania USG lub mammografii.