Salmonella w słodyczach popularnego dyskontu. GIS wydał ostrzeżenie

2024-01-16 7:14

15 stycznia br. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące kilku produktów. Powodem jest wykrycie bakterii Salmonella. Słodka przekąska zniknie z półek znanej sieci handlowej.

Salmonella w słodyczach popularnego dyskontu. GIS wydało ostrzeżenie
Autor: Fot. Getty Images

Salmonellę, czyli bakterię Gram-ujemną z rodziny Enterobacteriacea najczęściej spotyka się w mięsie, jajkach czy przetworach mlecznych. Biorąc pod uwagę fakt, że tego rodzaju składniki stanowią dodatek do różnych produktów, zagrożenie zatruciem wzrasta. Główny Inspektorat Sanitarny ponownie wycofał określoną partię słodyczy.

Zatrucie czy rotawirusy

Salmonella w chałwie. Ponowny problem znanej sieci

5 stycznia br. informowaliśmy o wykryciu salmonelli w chałwie sieci Kaufland. Wydano ostrzeżenie publiczne, a słodką przekąskę wycofano z obrotu. Z najnowszych informacji wynika, że problem nie zniknął. Poniżej podajemy nazwy wycofanych produktów, numery partii oraz datę ważności.

  • Nazwa produktu: Chałwa sezamowa kakaowa, 5 kg
  • Numer partii: 12.09/2
  • Data minimalej trwałości: 12.03.2025
  • Nazwa produktu: K-Classic Chałwa sezamowa o smaku waniliowym 100 g
  • Numer partii: 12.10/1K
  • Data minimalej trwałości: 12.04.2025

Producentem wymienionych słodyczy jest Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom. Jak wynika z treści opublikowanego ostrzeżenia, Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze działania wyjaśniające. Natomiast Kaufland informuje, że jeżeli ktoś kupił daną chałwę, może zwrócić produkt bez okazywania paragonu i otrzyma zwrot pieniędzy.

Salmonelloza, objawy poważnego zatrucia

GIS podkreśla, aby pod żadnym pozorem nie spożywać wspomnianej wyżej chałwy, oznaczonej wskazanym numerem partii. W przeciwnym razie grozi nam zatrucie pokarmowe. Objawy salmonellozy mogą pojawić się nawet od 12 do 24 godzin od momentu zakażenia. Co więcej, bakterią można zarazić się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi drugiej osoby, czy podczas korzystania z toalety, czy tego samego ręcznika. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie ostrożności i właściwej higieny.

Natomiast jeżeli dojdzie do kontaktu z patogenem, to już kilka godzin później mogą pojawić się pierwsze objawy zatrucia salmonellą:

  • biegunka,
  • bule brzucha,
  • bóle głowy,
  • wymioty.

Nie należy lekceważyć wymienionych symptomów, ale pilnie zgłosić się do lekarza rodzinnego lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, seniorem, lub osobą o obniżonej odporności. Ciężkie zatrucie salmonellą może prowadzić do sepsy, która stanowi zagrożenie życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki