Salmonella w polskim drobiu i jajkach. Już ponad 200 osób z objawami
W Wielkiej Brytanii doszło do masowego zatrucia bakterią Salmonella enterica. Źródłem problemu ma być mięso oraz jaja polskiego pochodzenia. Odpowiednie służby wystosowały do konsumentów ważne ostrzeżenie.
Sytuacja jest poważna, Food Standards Agency (FSA) i UK Health Security Agency (UKHSA) ostrzegają ludzi, aby zachowali ostrożność podczas obróbki i gotowania mięsa z kurczaka oraz jaj. Dodatkową czujność powinna wywołać informacja, że produkty pochodzą z Polski.
Zatrucie salmonellą. 200 przypadków w Wielkiej Brytanii
Brytyjskie media informują, że Food Standards Agency (FSA) bada niedawny wzrost liczby przypadków salmonellozy. Wiele wskazuje na to, że zakażenia związane są ze spożyciem drobiu i jaj importowanych z Polski.
- Wiele przypadków dotyczyło spożycia jaj wyprodukowanych w Polsce i wykorzystanych w posiłkach w restauracjach i kawiarniach. W związku z tym zwracamy się do władz lokalnych o przypomnienie firmom spożywczym o znaczeniu dobrych praktyk higienicznych - mówi Tina Potter, szefowa ds. incydentów w FSA.
Jak informuje portal “Sky News” FSA prowadzi rozmowy z urzędnikami w Polsce i UE, aby upewnić się, że podjęto kroki w celu poprawy bezpieczeństwa drobiu i jaj importowanych z Polski.
Jak ustrzec się przed salmonellozą? Pamiętaj o kilku zasadach
Brytyjska Agencja Standardów Żywności (FSA) przekazała ważne wskazówki dotyczące postępowania z żywnością w celu uniknięcia zatrucia.
Należy przestrzegać instrukcji przechowywania na etykiecie produktu, w tym czasu i temperatury gotowania. Pod żadnym pozorem nie wolno ponownie mrozić rozmrożonej wcześniej żywności, jeżeli wcześniej nie została oddana obróbce termicznej.
Kluczowa jest również higiena. Bakterię znajdziemy zarówno na skorupkach jajek, jak i opakowaniu, może występować także na powierzchni surowego mięsa drobiowego. Dotykając jajek oraz opakowań, w których są sprzedawane, a także drobiu, należy za każdym razem dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Należy również starannie oczyścić blaty, deski i inne powierzchnie, na których znajdował się choć jeden z wymienionych produktów.
Salmonelloza jest bardzo dotkliwą formą zatrucia. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po 8 godzinach od kontaktu z bakterią i należą do nich takie dolegliwości jak:
- ból brzucha,
- gorączka,
- bóle głowy,
- wymioty,
- biegunka.
Najczęściej jednak salmonella daje o sobie znać z opóźnieniem. Duża część pacjentów zgłasza, że wymienione symptomy pojawiają się od 18 do 24 godzin po kontakcie z patogenem. Należy wówczas niezwłocznie udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.