Salmonella w mięsie z popularnego dyskontu. GIS ostrzega
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ważne ostrzeżenie dotyczące żywności. W jednej partii tatara wołowego z popularnej sieci sklepów wykryto pałeczki groźnej bakterii. Sprawdź, czy masz ten produkt w lodówce.
Salmonella w partii tatara wołowego
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł konsumentów przed spożyciem tatara wołowego. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcją Sanitarną stwierdzono obecność bakterii z rodzaju Salmonella spp w jednej partii produktu. Chodzi o tatar wołowy 200 g wyprodukowany dla Auchan Polska Sp. z o.o.
"Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" – czytamy w komunikacie.
Partia tatara wołowego wycofywana z obrotu
GIS podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tatara wołowego o numerze partii 2293008 i terminie przydatności do 30.08.2023. Producentem są Zakłady Mięsne Łuków SA, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE. Po otrzymaniu zgłoszenia przedsiębiorstwo wraz z dystrybutorem natychmiast wszczęli procedurę usunięcia produktu ze sklepu oraz utylizacji wskazanej partii towaru.
"Spożycie żywności zanieczyszczonej bakteriami salmonelli może prowadzić do choroby zwanej salmonellozy" – napisał GIS. Zakażenie tymi bakteriami wywołuje zapalenie przewodu pokarmowego. Objawia się najczęściej biegunką z domieszką krwi lub śluzu, bólami głowy, gorączką, skurczami żołądka, wymiotami, nudnościami i odwodnieniem. Pierwsze symptomy pojawiają się od kilkunastu do 48 godzin po spożyciu zakażonego pokarmu.
Główny Inspektorat Sanitarny regularnie publikuje na stronie internetowej ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Jak zaznaczył GIS, komunikaty nie służą piętnowaniu firm branży spożywczej, lecz mają na celu podjęcie natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu lub wycofania ich z asortymentu. Dzięki tej współpracy z przedsiębiorcami można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.
Polecany artykuł: