Salmonella w deserze. Sieć sklepów wycofuje produkt
Bakterie salmonelli najczęściej można spotkać w mięsie, jajkach, czy przetworach mlecznych. Tym razem groźne dla zdrowia bakterie wykryto w dwóch partiach słodyczy, dostępnych w popularnej sieci sklepów. Sprawdź, czy nie masz ich w swoim domu.
Salmonelloza to rodzaj zatrucia, który może być wyjątkowo dotkliwym i niebezpiecznym zjawiskiem. Bakterie salmonelli najczęściej można spotkać w mięsie, jajkach, czy przetworach mlecznych. Stąd tak istotna jest higiena i dotykając tego typu produkt (np. skorupki jajek), należy każdorazowo umyć ręce.
Jakie są objawy zatrucia salmonellą?
Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, to po ośmiu godzinach od przedostania się bakterii do układu pokarmowego pojawiają się pierwsze objawy salmonelli takie jak:
- bóle brzucha,
- wymioty,
- biegunka,
- bóle głowy,
- podwyższona temperatura.
Czy salmonella jest groźna?
Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach pierwsze symptomy zakażenia pojawiają się w ciągu 12, a nawet 24 godziny od momentu bezpośredniego kontaktu ze skażonym produktem. Niektórzy zastanawiają się również, jak można zarazić się salmonellą od drugiej osoby.
Otóż jest to możliwe poprzez kontakt z wymiocinami chorego, lub bakteriami kałowymi. Wszędzie tam, gdzie nie zachowano należytej higieny, bakterie wciąż mogą zaszkodzić innej osobie. Ważną informacją jest również fakt, że salmonellozą można zarazić się od osób bezobjawowych, wystarczy, że ktoś jest nosicielem bakterii.
Salmonella: leczenie
Leczenie zwykle polega na odpowiednim nawadnianiu, lekkostrawnej diecie i podaniu środków, które mają zatrzymać wymioty lub biegunkę. Jeśli jednak to nie pomoże lekarz może zapisać konkretny antybiotyk. Warto wspomnieć, że salmonella jest wyjątkowo groźna dla dzieci i osób o obniżonej odporności oraz kobiet w ciąży.
W ciężkich przypadkach zatrucia konieczna jest hospitalizacja, co więcej zdarzają się przypadki sepsy. Dlatego jeśli zakażenie dotyczy kogoś z wymienionej grupy, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).
Salmonella w chałwie z Kauflandu. Sprawdź, czy nie masz jej w domu
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował publiczne ostrzeżenie dotyczące dwóch rodzajów chałwy sprzedawanej w sieci Kaufland. Dystrybutor poinformował sanepid o wykryciu bakterii Salmonella spp., zatem spożycie produktu wiąże się z poważnym ryzykiem zatrucia pokarmowego. Poniżej podajemy szczegóły charakteryzujące określone produkty.
- Nazwa produktu: KLC. Chałwa sezamowa wanilowo-kakaowa, 100 g
- Numer partii: 26.09/2K
- Data minimalej trwałości: 25.03.2025
- Nazwa produktu: KLC. Chałwa sezamowa smak waniliowy, 100 g
- Numer partii: 25.09/1K
- Data minimalnej trwałości: 25.03.2025
Producentem obydwu produktów jest Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom. Jak informuje GIS, podjęto działania wycofania wskazanej chałwy z obrotu, a Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Sprawdź, czy przypadkiem nie kupiłeś wcześniej produktu z danej partii, a jeśli tak, to pod żadnym pozorem nie należy jej spożywać.