Są unijne pieniądze na leczenie zębów. Ten program pomoże wielu Polakom

2024-07-23 9:19

Kosztowne leczenie zębów w prywatnych gabinetach to nie jedyne problemy pacjentów. Pewna grupa z różnych powodów w ogóle nie może skorzystać z pomocy stomatologów. Dlatego rusza nowy projekt Unii Europejskiej pod hasłem "Dostępna Stomatologia”. To rozwiązanie może realnie odmienić zdrowie jamy ustnej wielu osób.

Są unijne pieniądze na leczenie zębów. Ten program pomoże wielu Polakom
Autor: Fot. Getty Images

Polacy w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 będą mogli skorzystać z leczenia zębów, a za projekt zapłaci Unia Europejska. W grę wchodzi poprawa dostępności do usług stomatologicznych, a skorzystać mają osoby z niepełnosprawnościami.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Leczenie stomatologiczne niepełnosprawnych pacjentów

Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że osobie niepełnosprawnej trudniej poddać się leczeniu zębów. W końcu w trakcie zabiegu należy usiąść na fotel, trzymać głowę nieruchomo, a przede wszystkim rozumieć komunikaty, które kieruje do nas specjalista. Pomocnym rozwiązaniem ma być nowy unijny projekt przełamujący różne bariery. 

- Z badań przeprowadzonych w drugiej połowie 2018 r. na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich wśród pacjentów i pacjentek oraz lekarzy i lekarek dentystów wynika, że pacjenci i pacjentki napotykają problemy już na etapie rejestracji, a następnie w trakcie wizyt. Problemem okazuje się brak podmiotowego podejścia do pacjentów i pacjentek, brak elementarnej wiedzy w zakresie komunikacji, niedostosowanie sprzętu do potrzeb pacjentów i pacjentek ze szczególnymi potrzebami - brzmi fragment treści załącznika unijnego projektu “Dostępna Stomatologia”

W raporcie “Dostępność usług opieki zdrowotnej dla osób z niepełnosprawnościami" opublikowanym w 2020 roku zawarto rekomendację dotyczącą wypracowania standardów dostępności, które poprawią sytuację osób niepełnosprawnych. 

Z danych wynika, że zwłaszcza w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, czy z chorobami centralnego układu nerwowego oraz w przypadku niepełnosprawności sprzężonych pacjenci wymagają szczególnego podejścia. Dotyczy to zarówno  diagnostyki jak i leczenia.

Co więcej, zarówno informacje krajowe, jak i zagraniczne wskazują, że to właśnie u osób niepełnosprawnych i chorych przewlekle o wiele częściej występują poważne problemy z uzębieniem. Dlatego w ramach projektu “Dostępna Stomatologia” będzie możliwość zlikwidowania barier architektonicznych oraz udoskonalenie umiejętności specjalistów i wyczulenie ich na potrzeby tego rodzaju pacjentów.

Sonda
Korzystasz z usług stomatologicznych w ramach NFZ?

Unia da pieniądze. PFRON szuka chętnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ogłosił otwarty nabór na partnera realizacji projektu “Dostępna stomatologia”. Oferta skierowana jest do organizacji pozarządowych, które reprezentują środowiska osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu wspólnie będzie można ubiegać się o fundusze unijne przeznaczone na leczenie zębów niepełnosprawnych pacjentów. Organizacje pozarządowe, które zgłoszą chęć uczestnictwa, mają określone zadania, a mianowicie:

  • udział w opracowaniu wniosku o dofinansowanie,
  • przygotowanie niezbędnej dokumentacji do złożenia wniosku,
  • uczestnictwo w realizacji projektu,
  • rozliczenie projektu (również po okresie jego realizacji, do zakończenia ww. działań oraz w okresie trwałości).

CZYTAJ TEŻ: Dentysta na NFZ 2024 to długa lista darmowych zabiegów. Nie tylko leczenie i usuwanie zębów

Kto może dołączyć do projektu i zyskać niepełnosprawnych pacjentów?

PFRON we współpracy z partnerem ma szansę pomóc wielu pacjentom, którzy do tej pory ze względu na niepełnosprawność mieli problem z dostępnością do stomatologów. Jednak, aby projekt mógł zakończyć się powodzeniem, organizacja pozarządowa, czyli potencjalny partner PFRON-u musi spełnić następujące warunki:

  • posiadać status organizacji pozarządowej;
  • posiadać statut lub inny równoważny dokument poświadczający cele statutowe;
  • wykazać brak zaległości w płatnościach;
  • wykazać brak wymaganych zobowiązań wobec PFRON-u;
  • wykazać, że członkowie zarządu nie są skazani prawomocnym wyrokiem;
  • potencjalny partner nie jest podmiotem powiązanym w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1).

Ponadto podmiot zobowiązany jest do współpracy z PFRON-em zarówno podczas przygotowania projektu, realizacji jak i jego rozliczania. Partner ma dysponować potencjałem organizacyjnym, technicznym, lokalowym oraz osobowym, zdolnym po zrealizowania zadań wynikających z projektu.

Do udziału w projekcie nie mogą zgłosić się podmioty składające wspólną ofertę, czyli tzw. konsorcja. PFRON zaznacza, że ramach ogłoszonego naboru wybrany zostanie tylko jeden partner w celu realizacji projektu i pozyskania środków na leczenie stomatologiczne pacjentów z niepełnosprawnościami.

Szczegóły dotyczące wymogów merytorycznych, procesu składania wniosków, czy terminów, znajdują się na oficjalnej stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakładce w dziale “Aktualności”.

CZYTAJ TEŻ: Z "tureckimi zębami" wracają do polskich stomatologów. "Widzimy zęby opiłowane na zapałki"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki