Są już w wielu polskich domach. Tych kuchennych szkodników wyjątkowo trudno się pozbyć
Lubią kuchenne szafki. Gdy już tam trafią – drżyjcie. Pozbycie się tych pasożytów może być trudne, żmudne i uciążliwe. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Zdradzimy, jak można wyprosić tych niechcianych gości.
Mącznik młynarek - co to jest
Mącznik młynarek to gatunek chrząszcza. Na tle muszek owocówek, moli spożywczych czy mrówek to „gość” mniej znany. A jednak może być równie uciążliwy w naszych kuchniach. Ten szkodnik to postrach spiżarni. Jak poznać, że zadomowił się u nas mącznik młynarek?
CZYTAJ TEŻ: Sposoby na mole spożywcze. Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni?
Mącznik młynarek - jak wygląda, gdzie żyje
Mącznik młynarek to nieduży owad. Ma ciało ciemnobrązowe albo czarne. Jak przystało na chrząszcza, ma błyszczący pancerz, a także skrzydła. Osiąga gabaryty do 14 mm. Podobnie jak wielu owadzich kuzynów, jest odporny na niesprzyjające warunki, a nawet na niskie temperatury.
Mącznik młynarek rozwija się przez ok. rok. Dorosła samica może złożyć nawet 500 jaj. To może dać wyobrażenie o skali problemu, gdy mączniki się u nas rozgoszczą. Larwy są jasne, prawie niewidoczne, jeśli zamieszkają w mące, ryżu, skrobi. Mogą mieć do 3 cm długości.
Dlaczego mącznik młynarek jest szkodliwy
Zamieszkując w produktach spożywczych, larwy i dorosłe osobniki mogą zanieczyszczać otoczenie: odchodami, wylinkami, a także przenosząc szkodliwe patogeny. Ponadto żerują w naszych produktach, niszcząc zapasy.
Mogą zostać do domu przyniesione z produktami ze sklepu. Rzadko, ale może się zdarzyć, że wlecą do domu z zewnątrz. Mącznik młynarek najlepiej się czuje w temperaturze od -5 do + 32 stopni Celsjusza.
CZYTAJ TEŻ: Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni?
Mącznik młynarek ginie, dopiero gdy jest zimniej niż – 25 stopni. Dlatego samo przechowywanie w lodówce nie umożliwi pozbycia się tego szkodnika.
Co zrobić, żeby pozbyć się szkodników z kuchni
Można się pozbyć chrząszczy i larw mącznika za pomocą specjalnych preparatów, które przyciągają i zabijają larwy i dorosłe osobniki albo korzystając z pułapek lepowych.
Jednak ani jeden, ani drugi sposób nie jest skuteczny na jaja, które pozostają ukryte w produktach spożywczych. Dlatego może okazać się niezbędne zniszczenie całej zainfekowanej żywności.