Rzuciłeś palenie? Jedna prosta zmiana w diecie pozwoli ci żyć dłużej
Każdy były palacz może żyć dłużej - przekonują naukowcy. I to nie dlatego, że rezygnacja z palenia papierosów pozwala, zdaniem American Cancer Society, wydłużyć życie średnio nawet o dziesięć lat. Jak się okazuje, liczy się jeszcze jeden czynnik.
Palenie papierosów to obecnie jedna z najważniejszych przyczyn nowotworów - potwierdzono wpływ palenia na rozwój raka płuca, raka pęcherza moczowego, raka jamy ustnej i gardła, raka przełyku, żołądka czy trzustki. Nałóg ten odpowiada również za prawie 1/3 wszystkich zgonów z powodu zachorowania na raka.
Zdrowa dieta wydłuża życie osób, które rzuciły palenie
Istnieje wiele powodów, by rozstać się z tym nałogiem i dzięki wielu kampaniom edukacyjnym wielu palaczy tak właśnie robi. Powód to przede wszystkim chęć zadbania o własne zdrowie. Każdy, kto kiedyś palił, może zrobić coś więcej - zadbać o swoją dietę. Dowiedli tego naukowcy z National Cancer Institute, a wyniki badania opublikowano w JAMA Network Open.
Badacze przeanalizowali dane zebrane od 159 937 byłych palaczy, zebrane w ramach badania NIH-AARP Diet and Health Study w latach 1995 i 1996. Osoby te zostały poproszone m.in. o odpowiedzi na temat ich stylu życia. 19 lat później podjęto kontynuację badań i żyjący uczestnicy (86 127 z nich w międzyczasie zmarło) ponownie wypełniali szczegółowe ankiety.
Odpowiedzi dotyczące nawyków żywieniowych naukowcy porównali następnie z Indeksem Zdrowego Odżywiania (pokazuje on, w jaki sposób dieta danej osoby odpowiada ogólnym zaleceniom dietetycznym). Odkryli, że osoby, których dieta w tym indeksie uzyskała najwyższe wyniki, miały aż o 27 proc. ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny niż ci, których wyniki były najniższe.
W ich przypadku niższe aż o 24 proc. było również ryzyko zgonu z powodu raka, o 28 proc. niższe prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia i o 30 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego.
Taka dieta jest najlepsza dla byłych palaczy
Jak wyjaśnia popularna w USA dietetyczka Kiran Campbell, dla byłych palaczy najlepsza jest po prostu zdrowa dieta, zgodna z zaleceniami dietetycznymi. Zalecenia te uwzględniają kilka porcji warzyw i owoców dziennie, produkty pełnoziarniste, nabiał, ryby i owoce morza, a także produkty zawierające białko roślinne i kwasy tłuszczowe.
Są w nich również ograniczenia dotyczące przede wszystkim spożywania potraw wysoko przetworzonych (dania gotowe, wędliny, cukry, produkty zawierające dużo sodu, cukru i tłuszczów nasyconych).
Dietetyczka wskazuje, że istnieją składniki odżywcze, których palacze, zarówno byli jak i aktywni mogą mieć za mało. Takim składnikiem jest m.in. witamina C, ale nie tylko - jak tłumaczy ekspertka, palenie obniża poziom beta-karotenu, selenu, cynku, witaminy E i kilku witamin z grupy B. Toksyny zawarte w dymie z papierosów zmniejszają bowiem biodostępność tych składników, przez co wchłaniają się one słabiej.