Rząd ograniczy dostęp do tych leków. Będzie trudniej o receptę
Polskie władze podjęły walkę z patologicznym wydawaniem recept, szczególnie jeśli chodzi o leki psychotropowe. Obecnie nie dość, że pacjent może kupić recepty na leki o działaniu odurzającym przez internet, to jeszcze nikt nie kontroluje, ile opakowań faktycznie już nabył. To ma się wkrótce zmienić.
Minister Zdrowia wprowadza ważne zmiany w przepisach dotyczących leków psychotropowych, co wiąże się z wprowadzeniem ograniczeń w dostępie do nich przez apteki przy użyciu e-recept.
Recepty na leki psychotropowe oraz odurzające w formie elektronicznej
Zgodnie z nowymi regulacjami, lekarze nie będą już mogli wystawiać recept papierowych na preparaty zawierające substancje odurzające, psychotropowe oraz prekursory kategorii 1. Co więcej, recepty na tego typu leki będą mogły być wystawione wyłącznie po wcześniejszym, osobistym zbadaniu pacjenta.
Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 oraz preparatów zawierających te substancje został poddany konsultacjom publicznym. Zmiany, które mają być wprowadzone, mają na celu zwiększenie kontroli nad wydawaniem recept, a także wprowadzenie obowiązku wystawiania recept w formie elektronicznej.
Co 12 miesięcy obowiązkowe badanie
Zgodnie z planowanymi zmianami, przed wystawieniem recepty na lek odurzający lub substancję psychotropową lekarz będzie musiał sprawdzić, ile wcześniej pacjent zrealizował już takich recept. Ten warunek weryfikacji nie będzie jednak dotyczył pacjentów, którzy nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, ze względu na brak możliwości weryfikacji w systemie P1. Resort zdrowia tłumaczy, że jest to związane z problemem "wykluczenia cyfrowego". Wymagane będzie także przeprowadzenie osobistego badania przez lekarza. Ponadto, wystawienie e-recepty będzie możliwe tylko wtedy, gdy od ostatniej wizyty stacjonarnej minęło nie więcej niż 12 miesięcy.
Ministerstwo walczy serwisami receptowymi
Aktualnie to lekarz decyduje o wystawieniu recepty, a decyzja o przeprowadzeniu teleporady zależy od zgody pacjenta. Według stanowiska Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej, kryteria medyczne powinny decydować o możliwości przeprowadzenia porady teleinformatycznej, a nie żądania pacjenta lub czynniki komercyjne.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że działalność serwisów receptowych zostanie znacznie ograniczona. Przygotowana została poprawka, która ma na celu ograniczenie wydawania leków z tej grupy w taki sposób. Pracuje się również nad rozwiązaniem, które uniemożliwi hurtowe wystawianie recept przez jednego lekarza. Celem jest zablokowanie możliwości wystawiania recept na leki psychotropowe i odurzające za pośrednictwem serwisów receptowych.
Komisja uważa, że zdalna porada nie powinna być przeprowadzana dla pacjenta, który nie był wcześniej badany i leczony przez lekarza lub zgłasza nowy problem zdrowotny. Z kolei pacjent pod opieką lekarza powinien mieć zapewnioną ciągłość leczenia, możliwość konsultacji oraz poczucie bezpieczeństwa w trakcie terapii.
Ponadto, wydawanie recept bez uprzedniego badania pacjenta może być uznane przez Komisję Etyki Lekarskiej za naruszenie należytego standardu staranności.
Czy stare recepty zachowają ważność?
Według propozycji zmian stare recepty na preparaty zawierające środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 zachowają ważność. Zgodnie z przepisem przejściowym, recepty na te preparaty wystawione przed wejściem w życie zmiany będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Resort proponuje, aby rozporządzenie weszło w życie 14 dni po ogłoszeniu, z wyjątkiem zmiany dotyczącej wyłącznej formy elektronicznej dla recept na te produkty, która będzie obowiązywać 30 dni po ogłoszeniu.
Żródło: rp.pl