Rujnuje skórę i przyspiesza starzenie. Oto, co możesz zrobić

2023-04-12 12:25

Według badań przeciętny Polak spędza przed ekranami nawet do 10 godzin i 26 minut dziennie. Tymczasem niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne odbija się na naszym zdrowiu. Jak się przed tym uchronić?

Niebieskie światło przyspiesza starzenie. Oto, co możesz zrobić
Autor: Getty Images Niebieskie światło przyspiesza starzenie. Oto, co możesz zrobić

Niebieskie światło można znaleźć niemal wszędzie, od żarówek po wiele urządzeń elektronicznych codziennego użytku, takich jak smartfony, laptopy, telewizory z płaskim ekranem i tablety. Niestety, liczne badania sugerują, że może mieć ono szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i przyspieszać proces starzenia się.

Poradnik Zdrowie - Psychoterapia

Światło niebieskie nas postarza

Istnieją już dowody na to, że ekspozycja na niebieskie światło może zakłócać sen. Czy wiesz, że może mieć ono także destrukcyjny wpływ na naszą skórę?

Choć nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów na to, że zbyt długa ekspozycja na niebieskie światło przyspiesza starzenie, to badanie z 2018 r. sugeruje, że ekspozycja na niebieskie światło nawet przez godzinę dziennie może powodować powstawanie reaktywnych form tlenu (inaczej ROS lub wolne rodniki tlenu), które powiązano z przedwczesnym starzeniem się skóry.

Warto zatem zachować odpowiednie środki ostrożności.

Dr Joshua Zeichner, profesor nadzwyczajny w Mount Sinai i dyrektor ds. badań kosmetycznych i klinicznych w szpitalu Mount Sinai, powiedział, że niebieskie światło „jest związane z przedwczesnym starzeniem się z powodu rozwoju brązowych plam na skórze”. Dodał także, że na szczęście nie jest ono związane z powstawaniem czerniaka skóry

Nowsze badanie z 2023 r. również wskazuje, że niebieskie światło może przyspieszać proces starzenia, ale stwierdzono, że „dokładny proces wciąż nie jest w pełni znany”.

Inne badanie z 2020 r. wykazało, że niebieskie światło może rzeczywiście uszkadzać skórę i powodować fotostarzenie, ale może również przynosić pewne korzyści w zapobieganiu niektórym chorobom skóry. „Klinicznie nie mamy dowodów” – powiedział jeden z badaczy. 

Jak chronić skórę przed zmarszczkami i ciemnymi plamami?

Badanie z 2015 roku wykazało, że brak snu przyczynił się do zmniejszenia regeneracji bariery skórnej. Warto więc zadbać o kontrolę nad tym, ile czasu spędzasz, scrollując social media lub oglądając telewizję przed snem.

Kolejny ważny krok to pielęgnacja skóry. Zeichner zalecił stosowanie przeciwutleniaczy, takich jak serum z witaminą C, które rozjaśnia skórę.

Na koniec zasugerował również wybór mineralnego filtra przeciwsłonecznego, który fizycznie blokuje światło. 

Ile czasu dziennie Polacy spędzają przed ekranem?

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie "Digital 2021: Poland" przeprowadzonym przez Hootsuite i We Are Social, w 2021 roku Polacy spędzali średnio 7 godzin i 24 minuty dziennie przed ekranami urządzeń elektronicznych, w tym przed smartfonami, tabletami, komputerami i telewizorami.

Z tego samego raportu wynika również, że 58 proc. społeczeństwa polskiego korzysta z mediów społecznościowych, spędzając na nich średnio 2 godziny i 20 minut dziennie.

Warto jednak zaznaczyć, że te dane dotyczą czasu przed pandemią COVID-19 i obecnie mogą być inne. Wynika to przede wszystkim z faktu ograniczania kontaktów osobistych w czasie trwania pandemii, które zostały zastąpione kontaktami przez Internet, a także przejściem na tryb pracy zdalnej, w czasie której większość pracowników wykonuje swoje obowiązki korzystając z komputera.

Badanie „Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków?”, również z 2021 roku lecz sprawdzające zachowania naszych rodaków po pandemii, sugeruje, że spędzamy przed ekranami średnio 10 godzin i 26 minut dziennie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki