Rossmann wydał pilny komunikat. Klienci proszeni o natychmiastowy zwrot

2024-08-19 13:24

Sieć drogerii Rossmann poinformowała o pilnym wycofaniu z obrotu jednego z produktów. Rutynowe badanie pozwoliło wykryć, że w partii produktu przekroczono dozwoloną zawartość akryloamidu – substancji uważanej za "prawdopodobnie rakotwórczą".

Rossmann wydał pilny komunikat. Klienci proszeni o natychmiastowy zwrot
Autor: Marcin Smulczynski / SE/ EAST NEWS Rossmann wydał pilny komunikat. Klienci proszeni o natychmiastowy zwrot

Rossmann: pilne wycofanie

O wycofaniu wskazanej partii produktu z drogerii Rossmann w całej Polsce jako pierwszy poinformował serwis rmf24.pl. Wycofany produkt to kakaowe płatki śniadaniowe MILZU! Bio Zwinność

  • opakowanie 200 g
  • data ważności: 13.03.2025
  • kod EAN: 4751022360837.

Jak poinformował przedstawiciel producenta płatków, spółki Merkury S.A., powodem wycofania wskazanej partii ze sklepów jest "przekroczenie zawartości akryloamidu".

Gdy batonik jest ważniejszy niż znajomi. Psychodietetyk zdradza, jak wyjść z uzależnienia od jedzenia

Rossmann: jak zwrócić wycofany produkt?

Klienci, którzy kupili płatki o podanej wyżej dacie ważności, proszeni są o niespożywanie ich i zwrócenie produktu do sklepu.

"Spółka Merkury S.A. prosi o zwrot towarów z podaną powyżej datą ważności. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży" – poinformował producent.

Akryloamid – co to jest? Czy akryloamid jest szkodliwy?

Akryloamid (akrylamid) to substancja powszechnie obecna w żywności. Szczególnie w produktach zawierających dużą ilość skrobi, które w procesie produkcji są poddawane obróbce w wysokiej temperaturze, czyli np. smażeniu, prażeniu czy suszeniu. Najwięcej akryloamidu znajduje się w chipsach, chrupkach, frytkach, czy kawie.

W naszych organizmach akryloamid metabolizowany jest do glicydamidu . Glicydamid z kolei łączy się z glutationem (naturalnie występującym w ludzkim organizmie), który ma silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu chroni nas przed rozwojem licznych chorób.

Niestety, połączenie glicydamidu z glutationem sprawia, że to prozdrowotne działanie drugiego z nich zostaje zahamowane. Tym samym organizm staje się bardziej podatny na wpływ wolnych rodników, a co za tym idzie – postępowanie negatywnych zmian i niektórych chorób.

Akryloamid, który stoi na początku tego łańcucha zależności, od lat jest przedmiotem badań specjalistów na całym świecie. Wiadomo, że w dużych ilościach wykazuje działanie neurotoksyczne i potencjał rakotwórczy. Obecnie, na podstawie dostępnych badań przeprowadzonych na zwierzętach, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zalicza akryloamid do substancji "prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi".

Czy jesteś uzależniony od cukru?

Pytanie 1 z 11
Czy słodzisz kawę lub herbatę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki