Rośnie liczba zakażonych wirusem Ebola. Zmarł pielęgniarz, u którego nie rozpoznano choroby

2025-02-11 11:32

Liczba wykrytych w Ugandzie przypadków zakażenia wirusem gorączki krwotocznej Ebola wzrosła z trzech do dziewięciu - przekazało ministerstwo zdrowia, cytowane we wtorek przez Reutersa. Resort zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą.

Uganda: Rośnie liczba wykrytych przypadków zakażenia wirusem Ebola
Autor: Getty Images Uganda: Rośnie liczba wykrytych przypadków zakażenia wirusem Ebola

Pierwszą i - jak twierdzą władze - jedyną dotąd ofiarą śmiertelną obecnej epidemii był pielęgniarz, pracujący w jednej z placówek medycznych w stolicy kraju, Kampali. Po wystąpieniu objawów szukał pomocy w dwóch ośrodkach zdrowia w tym mieście i u tradycyjnego uzdrowiciela na prowincji.

Ebolę stwierdzono dopiero po śmierci pielęgniarza. Jak przekazał ugandyjski portal Citi Newsroom, ministerstwo zdrowia podało, że krewni usiłowali ekshumować zwłoki zmarłego, by pochować je zgodnie z nakazami wiary. Kontakt z ciałem zmarłego może spowodować zakażenie, dlatego tradycyjne praktyki pogrzebowe mają wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa.

Do zakażenia wirusem Eboli dochodzi przede wszystkim przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi chorego lub z przedmiotami, których dotykał. Objawy choroby występują od dwóch do 21 dni po zakażeniu i mogą obejmować:

  • gorączkę,
  • silny ból głowy,
  • ból mięśni,
  • zmęczenie,
  • ból brzucha,
  • biegunkę,
  • wymioty,
  • krwawienie z nosa, dziąseł, uszu i oczu.

Ebola w Ugandzie: zarządzono kwarantannę

Dotychczas kwarantanną objęto ponad 250 osób, które miały kontakt z chorymi - przekazało ministerstwo zdrowia.

Poprzednia epidemia wirusa Ebola w Ugandzie rozpoczęła się we wrześniu 2022 r., a zakończyła w styczniu 2023 r. Spowodowała 164 zachorowań i 77 zgonów.

W zeszłym tygodniu w Ugandzie rozpoczęły się testy szczepionki przeciwko jednemu ze szczepów tego wirusa.

Czy Ebola może pojawić się w Polsce?

Do tej pory w Polsce ani razu nie odnotowano zakażenia wirusem Ebola. Przypadki przywleczenia śmiercionośnego patogenu z krajów Afryki do Europy miały jednak miejsce i zostały potwierdzone m.in. we Francji, Niemczech czy Holandii.

"Biorąc jednak pod uwagę możliwości dowolnego przemieszczania się osób na duże odległości pomiędzy zainfekowanymi krajami Afryki a Europą, jak również hipotetycznie możliwe spełnienie przez osobę udającą się w podróż do ww. krajów przesłanek w zakresie drogi nabycia zakażenia, zaleca się osobom podróżującym w rejony występowania gorączki krwotocznej Ebola zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności, w tym również rozważenie możliwości przełożenia podróży na inny termin" - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki