Roksana Węgiel trafiła do szpitala. Zdiagnozowano nieuleczalną chorobę
Roksana Węgiel-Mglej, jedna z czołowych artystek młodego pokolenia w Polsce, obecnie zmaga się z poważnymi trudnościami w swoim życiu. 5 października ogłosiła w mediach społecznościowych, że problemy zdrowotne zmusiły ją do tymczasowego przerwania kariery i pobytu w szpitalu. Na co choruje piosenkarka?
Nagły pobyt w szpitalu
Roksana Węgiel-Mglej, znana także jako Roxie, jest jedną z najpopularniejszych młodych artystek w Polsce. Rozgłos zyskała za sprawą zwycięstw w „The Voice Kids” oraz na „Eurowizji Junior”.
W sobotnie przedpołudnie piosenkarka opublikowała na Instagramie oświadczenie. Okazuje się, że pomimo młodego wieku (19 lat) zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Sytuacja jest poważna, ponieważ artystka trafiła do szpitala i musiała tymczasowo zawiesić swoją karierę zawodową.
Nie sądziłam, że dojdzie do takiej sytuacji... Chciałam zostawić to dla siebie, nie wypowiadać się na temat zdrowia, jednak sytuacja, w której się znalazłam przez nadmiar wysiłku, mnie do tego zmusza, może ma to być pewnego rodzaju świadectwo/przestroga...
- zaczęła post na Instagramie.
Okazuje się, że Roksana po jednym z występów poczuła się gorzej.
Ja dowiedziałam się kilka miesięcy temu, że choruje na cukrzycę pierwszego stopnia i szczerze? Zbagatelizowałam ten temat, nie chciałam się zatrzymywać w swoich działaniach, z biegiem czasu sytuacja się pogorszyła, zaczęły się diametralne skoki cukru, przez co moje samopoczucie znacznie się pogarszało, aż wczoraj po mini koncercie zasłabłam i trafiłam do szpitala...
- wyznała piosenkarka.
Przełożona trasa koncertowa
Ostatnie miesiące były dla artystki wyjątkowo intensywne, zarówno pod względem zawodowym, jak i prywatnym. 25 sierpnia Roxie poślubiła Kevina Mgleja. W tym czasie wydała także dwa single we współpracy z Matą i Marylą Rodowicz.
6 października miała rozpocząć trasę koncertową Break Tour, obejmującą dziewięć polskich miast, jednak plany te musiały zostać zmienione z powodu nieprzewidzianych okoliczności.
Muszę wyłączyć się z aktywności fizycznych na miesiąc, jest mi bardzo przykro, bo strasznie stęskniłam się za koncertami, spotkaniami z Wami... Odliczałam dni do Trasy Break Tour, niestety nie będzie mi dane zagrać jej teraz... Jest mi tak przykro!
- poinformowała na Instagramie.
Piosenkarka musi teraz skupić się na powrocie do zdrowia i zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, cukrzyca typu 1 zostanie z nią na zawsze.
Jestem zła na tą sytuację, z drugiej strony czuję się bezsilna, zdrowie jest najważniejsze i błagam Was nie bagatelizujcie go, badajcie się regularnie, ta sytuacja sprawiła, że zrozumiałam powagę tego co się wydarzyło i chcę, żeby Wam też dała do myślenia. Uważam, że nic nie dzieje się bez powodu, nie mniej jednak teraz potrzebuje odpoczynku, więc znikam na jakiś czas realizując tylko działania, które nie obciążą mnie fizycznie
- dodała na zakończenie.
Roksana poinformowała również, że zakupione bilety będą nadal ważne na nowe daty koncertów, które zostaną ogłoszone w ciągu dwóch tygodni. Dodatkowo istnieje możliwość zwrotu biletów za pośrednictwem platformy EVENTIM.PL.
Co to jest cukrzyca typu 1?
Cukrzyca typu 1 to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy niszczy komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny - hormonu niezbędnego do regulowania poziomu glukozy we krwi.
W wyniku tego, organizm przestaje wytwarzać insulinę lub produkuje jej niewystarczające ilości. Glukoza, zamiast trafiać do komórek, gromadzi się we krwi, co prowadzi do hiperglikemii.
Chociaż dokładna przyczyna nie jest w pełni zrozumiana, wiadomo, że za rozwój cukrzycy typu 1 odpowiada kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych.
Objawy cukrzycy typu 1 to:
- nadmierne pragnienie,
- częste oddawanie moczu,
- nagła i niezamierzona utrata masy ciała,
- zmęczenie i osłabienie,
- problemy z widzeniem (rozmazany obraz),
- nawracające infekcje, np. skóry czy układu moczowego.
Podstawą leczenia cukrzycy typu 1 jest podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjenta nie produkuje jej samodzielnie. Hormon jest dostarczany w formie zastrzyków lub za pomocą pompy insulinowej. Ważne jest także regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.