Atak szerszeni w Jastrzębiu-Zdroju. 53-letni mężczyzna nie żyje
W Jastrzębiu-Zdroju mężczyzna w wieku 53 lat został zaatakowany przez szerszenie podczas próby usunięcia ich gniazda obok jego mieszkania. Ukąszenia owadów okazały się śmiertelne. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną zgonu był wstrząs anafilaktyczny.
Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek, 21 sierpnia 2023, w godzinach wieczornych jednym z budynków jednorodzinnych w Jastrzębiu-Zdroju. Jak poinformował St. kpt. Łukasz Cepiel z lokalnej Komendy Miejskiej PSP, gdy strażacy dotarli na miejsce po zgłoszeniu, stan mężczyzny systematycznie się pogarszał.
Gniazdo szerszeni. Jedna osoba nie żyje
- Po przyjeździe strażaków na miejsce zdarzenia mężczyzna był już nieprzytomny, udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, jednak stan poszkodowanego nadal się pogarszał, wspólnie z zespołem ratownictwa medycznego strażacy prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, co jednak niestety nie dało skutku w postaci odzyskania czynności życiowych — poinformował Łukasz Cepiel.
Po nieszczęśliwym ataku szerszeni strażacy podjęli kroki w celu usunięcia gniazda. Asp. Jarosław Dera z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju dzielił się ze zgromadzonymi informacjami na temat tragicznego zdarzenia. - Użądliły go prawdopodobnie dwa szerszenie. Zszedł z drabiny, wszedł do domu, gdzie się przewrócił, stracił przytomność, niestety nie udało się przywrócić jego funkcji życiowych — relacjonował.
Ugryzienie szerszenia. Czy jest groźne?
Chociaż szerszenie są mniej agresywne niż osy i trudniej je sprowokować, ich ukąszenia są znacznie bardziej bolesne w porównaniu do ukąszeń pszczół czy os. Dzieje się tak, ponieważ żądło szerszenia jest większe, a podczas ataku uwalniają one więcej jadu. Dla porównania osa wstrzykuje około 3,1 mikrogramów jadu, a pszczoła do 80 mikrogramów, podczas gdy szerszeń może wstrzyknąć nawet 260 mikrogramów, jeżeli opróżni cały worek jadowy.
Reakcje na ukąszenie szerszenia mogą być groźne, a jednoczesne ukąszenie przez kilka z nich może prowadzić do poważnych reakcji toksycznych, włączając wstrząs anafilaktyczny.
Jak robić po ugryzieniu szerszenia?
Ważne jest, by wiedzieć, że tylko szerszenie potrafią żądlić również w nocy. W przypadku ukąszenia ważne jest szybkie usunięcie żądła, przy tym zachowując ostrożność, by nie uszkodzić woreczka jadowego. Następnie warto przyłożyć zimny okład.
Objawy po ukąszeniu szerszenia mogą być różne, w tym obrzęk, rumień, gorączka, ból głowy, uczucie rozbicia, dreszcze czy nadmierna senność. Jeśli miejsce ukąszenia zacznie puchnąć, należy je schłodzić. Natomiast jeśli wystąpią objawy ogólnoustrojowe, niezbędna jest pilna wizyta u lekarza.