Rodzina z 11-letnim dzieckiem rażona piorunem w Beskidach. Przeżyła tylko matka
Tragedia w Beskidach Wschodnich. 11-letnia dziewczynka i jej ojciec stracili życie wskutek uderzenia pioruna. Ratownicy apelują o najwyższą ostrożność i świadomość ryzyka, aby uniknąć podobnych tragedii.
Do tragicznego zdarzenia doszło na górze Howerla w Beskidach Wschodnich, na południowo-zachodniej Ukrainie. Podczas rodzinnej wycieczki zarówno ojciec, jak i jego córka zostali uderzeni przez piorun. Niestety, nie przeżyli.
Tragedia w Beskidach. Poszli w góry w czasie burzy
W czwartek 6 lipca 2023 dwie osoby straciły życie podczas wędrówki górskiej w Beskidach Wschodnich. Ukraińska Służba Ratownicza otrzymała zgłoszenie od personelu medycznego o godzinie 14:53. Okazało się, że na niebieskim szlaku na górze Howerla trzy osoby zostały porażone przez piorun.
Na miejsce wysłano ratowników górskich i zespoły poszukiwawczo-ratownicze z miasta Jaremcze. Po przybyciu na miejsce ratownicy znaleźli martwego mężczyznę i 11-letnią dziewczynkę, a także zrozpaczoną kobietę. Przerażona kobieta została przewieziona do schroniska, gdzie otrzymała pomoc medyczną. Niestety, dla ojca i córki było już za późno. Ciała mężczyzny i dziecka zostały zabezpieczone przez ratowników.
Burza w górach, co robić? Uderzenie pioruna w górach i nie tylko
Piorun może uderzyć w dowolne miejsce na Ziemi. Jest gorętszy od powierzchni Słońca i tak jasny, że może uszkodzić wzrok. Martwica tkanek, zawał serca, zaćma i ciemniejące od adrenaliny oczy to tylko przykłady skutków uderzenia pioruna w ciało człowieka. To wszystko budzi przerażenie, ale przed uderzeniem pioruna można się chronić. Co zrobić?
- Staraj się znaleźć bezpieczne schronienie.
- Nie przebywaj pod drzewami.
- Szybko oddal się z otwartej przestrzeni.
- Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni, staraj się znaleźć obniżenie terenu (ale nie być najwyższym punktem) i przyjąć pozycję kucania (nie siadać ani nie kłaść się), ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna może dojść do przepływu prądu między stopami.
- Jeżeli znajdujesz się w wodzie lub na łodzi, należy jak najszybciej wyjść na brzeg i oddalić się od wody, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym.
- Unikaj dotykania przedmiotów metalowych i przebywania w ich pobliżu, ponieważ metal przyciąga pioruny.
- O ile to możliwe schroń się w samochodzie, ponieważ samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.
- Natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu i nasze włosy "stają dęba".
- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni szybko powinny się rozproszyć. W razie wypadku część grupy może wtedy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.
- Jeżeli zauważysz zwisające przewody elektryczne, nie zbliżaj się do nich i nie dotykaj ich, lecz natychmiast powiadom odpowiednie służby.
Służby apelują, aby przed rozpoczęciem wędrówki sprawdzać prognozę pogody oraz monitorować ostrzeżenia przed burzami.
Co robić, gdy piorun uderzy? Najważniejsza zasada 30/30
Szacuje się, że około 10% osób rażonych piorunem umiera. Większość tych zgonów jest spowodowana zawałem serca. Ryzyko to wzrasta, gdy znajdujesz się na otwartej przestrzeni, poza zamkniętym budynkiem lub pojazdem. Dlatego najważniejszą zasadą bezpieczeństwa w takim przypadku jest zasada 30/30. Jej przestrzeganie zalecają amerykańska Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) i CDC. Polega ona na tym, że po zobaczeniu błyskawicy zaczynasz odliczać, jeżeli grzmot usłyszysz, zanim doliczysz do 30, natychmiast wejdź do budynku. Po ostatnim uderzeniu pioruna nie wychodź na zewnątrz przez kolejne 30 minut. Warto pamiętać, że podczas burzy z piorunami bezpiecznym schronieniem jest budynek, który ma cztery ściany i dach lub w pełni zamknięty pojazd . Niestety, kabriolety, motocykle, ganki, altany i inne otwarte konstrukcje nie są bezpieczne.