Rewolucyjna technika. 90 proc. skuteczności we wczesnym wykrywaniu raka prostaty
Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród mężczyzn na świecie. Szacuje się, że co roku na tę chorobę zapada kilkaset tysięcy osób, a liczba przypadków wciąż rośnie. Naukowcy opracowali nowatorską metodę, która może odmienić wykrywanie raka prostaty. Nowa technika ma aż 90 proc. skuteczność, jest nieinwazyjna i bezbolesna.
Wykorzystanie światła
Profesor Igor Meglinski z Aston Institute of Photonic Technologies wraz z zespołem opracował nową metodę analizy kryształów w odwodnionej krwi. Wyniki badania zostały opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports.
Naukowiec opracował innowacyjne podejście do szybszego, tańszego i bezbolesnego wykrywania raka, bazując na wykorzystaniu światła do analizy polikrystalicznych struktur w wysuszonych próbkach krwi.
Okazuje się, że białka obecne we krwi zmieniają swoje właściwości w początkowych stadiach nowotworu. Analiza zmian w ich strukturze trzecio- i czwartorzędowej, kształtów oraz interakcji, pozwoliła zespołowi na identyfikację i klasyfikację komórek.
Dzięki tej metodzie możliwe było wykrycie różnic w materiałach badawczych. Przebadano 108 próbek pochodzących od zdrowych osób, pacjentów z rakiem prostaty oraz grupy, u której nowotwór miał większą skłonność do agresywnego wzrostu. Profesor Meglinski podkreślił, że opracowana technika przyczynia się do rozwoju nieinwazyjnych, ale skutecznych metod diagnostycznych.
Odkrycie to stanowi przełom w diagnostyce raka, badanie wykazuje 90 proc. skuteczność, przewyższając obecne metody przesiewowe. Ponadto technika opiera się na analizie próbek krwi, jest więc bezbolesna i nieinwazyjna w porównaniu do dotychczas stosowanej biopsji.
Diagnostyka raka prostaty
Obecna diagnostyka raka prostaty składa się z kilku etapów:
- badanie per rectum - badanie palpacyjne prostaty w celu wykrycia ewentualnych guzków, zgrubień lub innych nieprawidłowości,
- oznaczenie poziomu PSA - badanie krwi w celu oznaczenia antygenu specyficznego dla prostaty, podwyższony poziom może sugerować obecność raka, ale może być również wynikiem innych schorzeń,
- biopsja prostaty - polega na pobraniu małych próbek tkanki z prostaty za pomocą igły, które następnie są badane pod mikroskopem,
- badania obrazowe - w diagnostyce raka prostaty często stosuje się rezonans magnetyczny (MRI), który może pomóc w lokalizacji i ocenie zaawansowania guza, w niektórych przypadkach wykonywana jest tomografia komputerowa lub scyntygrafia kości.
Obecne metody diagnostyczne są skuteczne, ale część z nich jest inwazyjna i bolesna. Z tego względu wykrywanie raka prostaty za pomocą analizy światła to ogromny postęp, dający szansę na szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę.